Irové rozhodují, zda bude mít Klaus poslední slovo

Naďa Straková
2. 10. 2009 8:44
Volební místnosti se uzavřou v deset večer místního času
Foto: coircampaign.com

Dublin - Zraky celé Evropské unie směřují k Irsku. Přes tři miliony oprávněných irských voličů totiž podruhé rozhodují v referendu o Lisabonské smlouvě, klíčovém dokumentu, jenž má reformovat Unii.

Volební místnosti se otevřely úderem sedmé hodiny ráno místního času (8:00 SELČ) a více než tři miliony voličů mohou hlasovat do desáté hodiny večerní (23:00 SELČ).

Průzkumy před opakovaným referendem ukazují, že tentokrát Irové Lisabonskou smlouvu podpoří. Výsledek ovšem bude znám za několik desítek hodin, jelikož samotné sčítání začíná až v sobotu dopoledne.

Foto: Aktuálně.cz
Připomeňte si: Co napsali blogeři po prvním irském NE?

Irové volí

Pro schválení:

  • obavy, že odmítnutí Lisabonu by mělo negativní dopad na ekonomiku
  • obavy, že Irsko bude odstaveno na vedlejší kolej, protože velké státy EU utvoří v případě neratifikace dokumentu dvojrychlostní Evropu
  • jistota, že jim bude zachován post eurokomisaře a garance, že EU se nebude vměšovat do rodinné a daňové politiky Irska a bude zajištěna irská neutralita

Proti schválení:

  • neochota volit podruhé
  • způsob, jak potrestat současnou neoblíbenou vládu
  • obavy, že bude snížena základní mzda
  • nezaručena práva zaměstnanců
  • obavy z povolení potratů a eutanazie

Krize může i nemusí pomoci

Poprvé se referendum konalo loni 12. června, kdy ho ale obyvatelé ostrovního státu odmítli. Proti ratifikaci bylo 53 procent z nich.

Reformní pakt unie má nahradit současnou smlouvu z Nice, která vešla v platnost v roce 2003. Ta však nepočítala s tak velkým rozšířením unie, ke kterému došlo v roce 2004.

EU počítá s ratifikací smlouvy do konce letošního roku. Další odklady by mohly zkomplikovat formování Evropské komise, které vyprší mandát na konci října.

Nová komise by se v případě neratifikace dokumentu musela utvořit podle starých pravidel ukotvených ve smlouvě z Nice. Ta ale počítá s nižším počtem eurokomisařů, než současný stav unie vyžaduje.

Volební průzkumy z posledních dnů sice naznačují, že až 55 procent irských občanů je nyní rozhodnuto volit pro smlouvu a jen 25 procent proti, ale podle profesora Richarda Sinnotta z University College Dublin "voliči v referendu jsou daleko méně předvídatelní než voliči ve volbách."

Vládní politické strany, včetně opozice v posledních týdnech vyzývali voliče, aby se odprostili od současných problémů, kterým Irsko čelí v důsledku globální krize, a měli na paměti budoucnost země v kontextu Evropské unie.

Tábor odpůrců smlouvy, mezi které patří nacionalisté Sinn Féin a socialisté, doufají, že irští voliči budou chtít současnou vládu potrestat za kolaps bankovního systému a recesi, která způsobila, že každý osmý Ir je v současnosti nezaměstnaný.

Lisabonskou smlouvu dosud kromě Irska neratifikovaly už jen dvě země: Polsko a Česká republika. V Polsku se čeká na podpis prezidenta Kaczyńského, který přislíbil, že ji v případě schválení v Irsku okamžitě podepíše.

Český prezident Václav Klaus oznámil, že smlouvu nebude ratifikovat, dokud o ní nerozhodne Ústavní soud. Na něj se minulý týden obrátila už s druhou stížností skupina senátorů ODS.

Ústavní soud už oznámil, že Lisabonskou smlouvu projedná přednostně, i tak se však může stát, že po případném irském ano v referendu bude Česká republika poslední zemí, která smlouvu definitivně neodsouhlasí.

 

Právě se děje

Další zprávy