Irský premiér: Krize nám pomůže schválit Lisabon

Naďa Straková
2. 10. 2009 9:50
Brian Cowen se vydává do továren přesvědčovat irské občany o výhodách unijního paktu

Dublin - Poslední průzkumy veřejného mínění irských občanů sice naznačují, že sporná Lisabonská smlouva by mohla už tento pátek projít, ale irský premiér nechce nechat nic náhodě.

Brian Cowen se proto vydal do ulic a továren, aby tam přesvědčil své spoluobčany o výhodách unijního dokumentu. Pomáhat mu v tom má současná krize, která nyní již bývalého keltského tygra nemilosrdně zasáhla.

"Schválení Lisabonské smlouvy přinese nové podněty i pro naši domácí scénu. Čím dál více lidí si přeje, aby se věci hnuly," řekl deníku Financial Times v jedné z dublinských továren.

Foto: Naďa Straková
Irské referendum
S irským referendem drama nekončí. Brusel neví co dál

Globální krize v Irsku kromě ztráty zaměstnání pro mnohé tamní voliče znamenala i ztrátu důvěry ve vládu a zejména v současného premiéra. Cowen je však přesvědčen, že lidé teď už vědí, že nadcházející referendum není hlasováním o důvěře jeho vládě, která se zařadila mezi nejméně populární od dob, kdy Dublinu vládl Westminster, ale o budoucnosti celého kontinentu a v neposlední řadě také o boji s krizí.

"Lidé jsou si nyní vědomi toho, že schválení nám pomůže ekonomicky," míní sebevědomě Brian Cowen. Podle něho by investory neschválení paktu odradilo.

Irsko bez EU, EU bez Irska

O negativním ekonomickém dopadu záporného výsledku referenda nemá pochyb ani Noel O'Halloran z dublinské firmy KBC Asset Management.

"Pokud budeme volit proti smlouvě, nastane velká nejistota, okamžitě vzniknou spekulace o stabilitě naší ekonomiky a rychle si nás začnou spojovat s Islandem," řekl O'Halloran agentuře Reuters.

Podle mnohých analytiků by odmítnutím reformního paktu Irsko vyslalo signál, že je vůči evropskému trhu a jednotné měně skeptické.

Cowen je přesvědčen, že mnoho Irů právě kvůli krizi, která Irsko zasáhla až po loňském referendu, změnilo na Lisabon názor.

Foto: Aktuálně.cz
Irské referendum
Irská kampaň na Lisabon dostane tisíce eur od Ryanairu

"Lidé za posledních dvanáct měsíců viděli, jakou roli evropské instituce hrály, zejména v monetární oblasti," míní Cowen, kterého v jeho aktivitách v ulicích irských měst nechtěně podpořila i německá kancléřka Angela Merkelová, když mu uprostřed jednoho mítinku zavolala. 

"Hodně nám pomohla hlavně Centrální banka a společná měna, která nám zajistila alespoň nějakou stabilitu," dodal v rozhovoru pro Financial Times.

Příkladem toho, jak Irové v důsledku krize měnili během roku pohled na Lisabon i irské členství v EU, je svobodná matka Amanda Bolandová, jíž zaměstnavatel zkrátil úvazek na polovinu.

95 procent Evropanů by volilo proti Lisabonské smlouvě. Chraňte Evropu, hlásá leták euroskeptického sdružení Cóir
95 procent Evropanů by volilo proti Lisabonské smlouvě. Chraňte Evropu, hlásá leták euroskeptického sdružení Cóir | Foto: lisbonvote.com
Irské referendum
Irští odboráři vyzývají k hlasování proti Lisabonu

"Minulý rok jsem volila proti smlouvě, ale teď je toho příliš mnoho v sázce," řekla Financial Times. "Když ji zase odmítneme, pojedou prostě bez nás," dodala v obavách, že Evropa bez Irska se obejde, ale Irsko bez Evropy ne.

Ne všichni ale dokážou rozlišit význam Lisabonské smlouvy od dění na tamní politické scéně.

Máme rádi svou ústavu, volte proti (Lisabonské smlouvě), píše se na letáčku sdružení Cóir
Máme rádi svou ústavu, volte proti (Lisabonské smlouvě), píše se na letáčku sdružení Cóir | Foto: coircampaign.com
Irské referendum
Potraty a eutanazie ovlivní irské referendum o Lisabonu

"Budu hlasovat proti a byla bych ráda, kdyby šlo ji (= vládnoucí stranu Fianna Fail) dostat z vlády," řekla Financial Times Dubliňanka Kathleen Cooneyová. "Odjakživa jsem byla příznivkyní Fianna Fail, ale teď už mě ti zaprodanci pěkně štvou," dodala.

"Myslím, že (Lisabonská smlouva) nakonec projde," řekl Reuters profesor Richard Sinnott z University College Dublin. "Ale váhám to říci s jistotou, protože v referendu je nepředvídatelnost voličů daleko větší než ve volbách. Není možné vyloučit zvrat na poslední chvíli," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy