Barroso v Irsku: Chcete eurokomisaře? Podpořte Lisabon

ČTK ČTK
19. 9. 2009 15:05
Irsko čeká klíčové referendum o Lisabonské smlouvě
"Chcete eurokomisaře, přijměte Lisabon," doporušil šéf Evropské komise José Barroso Irům.
"Chcete eurokomisaře, přijměte Lisabon," doporušil šéf Evropské komise José Barroso Irům. | Foto: Reuters

Dublin - Šéf Evropské komise José Barroso varoval, že Irsko by mohlo ztratit právo na nominaci svého eurokomisaře, jestliže odmítne Lisabonskou smlouvu o reformě EU v druhém referendu začátkem října.

Barroso to řekl v dnes publikovaném rozhovoru s listem The Irish Times.

"Jediný způsob, jak zaručit, že Irsko bude vždy mít komisaře, je hlasováním 'ano' pro Lisabon," uvedl Barroso, který je dnes na jednodenní návštěvě Irska.

"Jestliže výsledkem bude 'ne', budeme samozřejmě muset snížit počet komisařů. Tak je to v současných smlouvách a my jsme z právního hlediska nuceni to učinit," řekl.

O lisabonské smlouvě, jejímž cílem je přizpůsobit fungování unie zvýšenému počtu jejích členů, mají Irové rozhodnout v referendu 2. října. V hlasování loni v červnu ji odmítli, nejnovější průzkumy ale tentokrát napovídají, že by smlouva napodruhé v Irsku mohla projít.

Vstup lisabonské smlouvy v platnost vyžaduje ratifikaci ve všech 27 členských zemích Evropské unie, zatím ji ratifikovalo 23 států. Kromě irského referenda se čeká také na Německo, Polsko a Českou republiku, kde chybí podpis prezidentů.

Podle Barrosa by odmítnutí smlouvy v irském referendu přivedlo Irsko do nejisté pozice v Evropě a výrazně by poškodilo již tak zatíženou ekonomiku země.

"Existují určitě pochybnosti o budoucí pozici Irska. Někteří lidé se mě ptali: opustí Irsko EU? Pro důvěru investorů je důležité, aby Irsko mělo jistou budoucnost v EU."

 

Právě se děje

před 28 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy