Dublin (od našeho zpravodaje) - Čtvrteční sedmou hodinou ranní odstartovalo v Irsku referendum, které premiér Brian Cowen označil za "historický den v dějinách Irska".
Irové jako jediní občané EU totiž přímo rozhodovali o tom, zda dají zelenou Lisabonské smlouvě, nástupkyni zkrachovalé euroústavy.
Těsně před uzavřením volebních místností hlásily okrsky v průměru ani ne poloviční volební účast.
V případě plebiscitů to ale není nic mimořádného: dosud největší zájem měli Irové o referendum o protipotratovém zákonu v roce 1992, i tehdy ale hlasovalo jen 68 procent z nich.
Politici volili většinou hned ráno, a to v místě svého bydliště. Premiér tak vhodil svůj bílý hlasovací lístek v Tullamore, Mary Lou McDonaldová, která vedla za Sinn Féin kampaň proti reformní smlouvě, odvolila v Castleknocku.
"Bez ohledu na to, co se v pátek stane, je místo Irska v Evropě pevné a spolupráce s našimi partnery bude pokračovat," uklidňovala McDonaldová voliče.
Ti, kteří k urnám šli, v drtivé většině věděli předem, jak se rozhodnou.
"Volím v každém referendu a myslím, že je to dobře. Kde jinde v Evropě mají takovou možnost?" řekla Aktuálně.cz starší Dubliňanka před volebním okrskem v Marlborough Street.
Volilo se až do 22 hodin (23. hodiny středoevropského času), tedy plných patnáct hodin. To je dosavadní rekord - žádné referendum nenabídlo tak dlouho otevřenou volbu. Lístky zůstaly přes noc pod dohledem policie zamčené v urnách.
S jejich přepočítáváním se začalo až v pátek v devět hodin ráno, konečný verdikt by měl být znám v pozdním odpoledni.