Irové rozhodují, zda pošlou reformu EU k ledu

Blahoslav Hruška
12. 6. 2008 14:18
Jediné referendum o lisabonské smlouvě probíhá dnes

Dublin (od našeho zpravodaje) - Až tři miliony irských voličů mohou dnes odevzdat v referendu svůj hlas, a rozhodnout tak o osudu Lisabonské smlouvy, která nahradila zkrachovalou euroústavu.

Jejich verdikt přitom s napětím očekává nejen Brusel, ale i celá Evropa. Irsko se totiž jako jediná země EU rozhodla jít právě cestou plebiscitu, který je na rozdíl od parlamentního hlasování nejistý a jehož výsledek se nedá předem odhadnout.

Oba tábory, tedy příznivci i odpůrci zdlouhavě projednaného kompromisu, si jsou jisti svým vítězstvím. Naznačují to i poslední průzkumy - podle nich sice o několik procentních bodů referendum projde, nerozhodnutý je ale každý pátý Ir.

Podle Andrey Pappinové z Evropského hnutí budou právě takoví lidé volit instinktivně. "Je to jako s videem, i když k němu máte kupu brožur a manuálů, nakonec to zahodíte a věříte, že to nějak bude hrát," řekla Aktuálně.cz.

Slovo Lisabon se stalo v Irsku větším strašákem než jakýkoliv jiný dokument Evropské unie.

Odpůrci reformní smlouvy, kteří argumentují především diktátem Bruselu a horším prostředím pro podnikatele i zaměstnance, do reklamních akcí investovali dohromady 1,5 milionu euro. Tedy zhruba tolik, co do kampaně vložily strany vládní koalice.

Pokud Irové pošlou Lisabonskou smlouvu k ledu, čeká Evropskou unii nejistá sezóna. Prozatím je jasné jen to, že by se ratifikace těsně za polovinou zastavila.

Byli k nám politici hluší? Irové rozhodují v referendu jako jediní. Proto se o ně všichni přetahují.
Byli k nám politici hluší? Irové rozhodují v referendu jako jediní. Proto se o ně všichni přetahují. | Foto: Blahoslav Hruška

Není totiž reálné, aby ostatní země (včetně Česka) podobně jako v případě euroústavy schvalovaly již jednou odmítnutý dokument, který musí odsouhlasit celá sedmadvacítka.

Irské ano bude naopak znamenat úlevu - nejen pro Brusel, ale i pro Prahu, která zatím "zaparkovala" dokument u Ústavního soudu, a to ještě předtím, než se o něm začalo v parlamentu hlasovat.

Všeobecně pak Brusel vnímá irské referendum jako poslední test soudržnosti unie. Pokud totiž po francouzském non a nizozemském nee zazní ještě irské níl, bude jisté, že mezi politikou EU a jejími občany je nepřekonatelná propast.

 

Právě se děje

Další zprávy