Irové půjdou o Klausově noční můře hlasovat 2. října

Zahraničí Zahraničí
8. 7. 2009 14:15
Oznámil to dnes premiér Brian Cowen
Loni Irové smlouvu zamítli, jak to dopadne letos? Klausův spojenec Declan Ganley po debaklu v eurovolbách slíbil, že už proti smlouvě brojit nebude
Loni Irové smlouvu zamítli, jak to dopadne letos? Klausův spojenec Declan Ganley po debaklu v eurovolbách slíbil, že už proti smlouvě brojit nebude | Foto: libertas.org

Dublin - Pokus číslo dvě: nové irské referendum o Lisabonské smlouvě a tedy i reformě Evropské unie se bude konat 2. října. V irském parlamentu to dnes prohlásil předseda irské vlády Brian Cowen.

Irové získali po půlročních jednáních v červnu od ostatních států EU záruky týkající se irské neutrality a práva určovat si daňovou a potratovou politiku. Právě obavy ze ztráty suverenity v těchto bodech mohly být podle Cowena příčinou loňského irského ne.

"Věřím, že obavy tyto právní záruky vyřešily," prohlásil irský premiér. "Na tomto základě doporučuji vládě, abychom se opět obrátili k lidem a snažili se získat jejich souhlas pro ratifikaci smlouvy Irskem. Referendum se uskuteční 2. října."

Lisabonská smlouva reformuje instituce EU tak, aby mohly lépe fungovat po rozšíření z patnácti na sedmadvacet členů. Smlouvu musí ratifikovat všech 27 členských zemí, jinak v platnost nevstoupí. Kromě Irska proces ratifikace pokračuje ještě v České republice, Německu a Polsku, kde smlouvu zatím nepodepsali prezidenti.

Německá ústava s Lisabonskou smlouvou v rozporu není
Německá ústava s Lisabonskou smlouvou v rozporu není | Foto: Reuters

Největším problémům čelí dokument vedle Irska v Německu. Zdejší ústavní soudci sice na konci června rozhodli, že Lisabonská smlouva není v rozporu s ústavou, aby však mohl být dokument schválen, bude prý nutné posílit pravomoci německého parlamentu. To by se mělo stát v nejbližších měsících.

Další potíže by mohli Lisabonské smlouvě způsobit britští konzervativci. Ti slibují - v případě, že vyhrají volby v květnu či červnu 2010 - referendum i v Británii. Stoupenci dokumentu však doufají, že v té době už dokument ratifikují všechny evropské státy a smlouva vstoupí v platnost.

Průzkumy dlouhodobě ukazují, že podpora Lisabonu v Irsku přesahuje 50 procent.

 

 

Právě se děje

Další zprávy