Irové Lisabonskou smlouvu schválí, říká průzkum

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2009 9:30
Referendum se bude opakovat zřejmě na podzim
Odpůrce Lisabonské smlouvy v Evropském parlamentu vyzývá k respektování výslekdů prvního irského referenda.
Odpůrce Lisabonské smlouvy v Evropském parlamentu vyzývá k respektování výslekdů prvního irského referenda. | Foto: Reuters

Dublin - Irové si nejpozději v říjnu znovu zopakují referendum o Lisabonské smlouvě. Loni v červnu ji odmítli většinou 53 procent hlasů, tentokrát ale mají podle průzkumů navrch příznivci smlouvy.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury TNS a deníku Irish Times by nyní hlasovalo pro Lisabon 51 procent dotázaných, 39 procent by bylo proti. Šestnáct procent je nerozhodnutých.

S vyřazením nerozhodnutých by počet stoupenců smlouvy stoupl na šedesát procent.

Jako hlavní důvody změny Irové sami označují obavy z dopadů ekonomické krize a z toho, že by Irsko nakonec zůstalo v rámci Unie izolované.

Declan Ganley vede tábor irských a dnes už i evropských odpůrců Lisabonu.
Declan Ganley vede tábor irských a dnes už i evropských odpůrců Lisabonu. | Foto: libertas.org

"Není žádným panikařením prohlašovat, že nebýt toho, že Irsko je členem Evropské unie, sdílelo by z ekonomického hlediska osud Islandu," tvrdí Colm Burke, evropský poslanec za opoziční stranu Fine Gael.

Finanční krize zasáhla ostrov citelně, irská ekonomika už je v recesi, bankovní sektor má problémy. Na otázku, zda je ve světle krize dobré, že je Irsko členem Evropské unie, odpověděly v průzkumu kladně čtyři pětiny Irů.

Irové si vymohli, že pokud napodruhé Lisabonskou smlouvu schválí, udělí jim Brusel určité výjimky. Budou mít nadále svého eurokomisaře a nikdo jim nebude mluvit do daňové politiky či zákazu potratů.

Strana Fine Gael chce referendum už v dubnu, vláda se spíše kloní k podzimnímu termínu. Vůdcem odporu proti Lisabonu bude znovu šéf hnutí Libertas, podnikatel Declan Ganley.

Z kampaně před loňským referendem.
Z kampaně před loňským referendem. | Foto: Blahoslav Hruška

Pobočky Libertas už vznikly v dalších zemích, včetně České republiky, kde se do hnutí zapojil europoslanec Vladimír Železný. Testem síly hnutí ve všech zemích budou 5. a 6. června volby do Evropského parlamentu.

V neděli jednal v Dublinu s irskými politiky český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

"Je na nich, kdy si referendum uspořádají," uvedl Vondra. Podle něj by ale datum hlasování mělo být jasné do konce června, tedy ještě v době českého předsednictví Evropské unie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy