Irové Lisabonskou smlouvu schválí, říká průzkum

Martin Novák Martin Novák
16. 2. 2009 9:30
Referendum se bude opakovat zřejmě na podzim
Odpůrce Lisabonské smlouvy v Evropském parlamentu vyzývá k respektování výslekdů prvního irského referenda.
Odpůrce Lisabonské smlouvy v Evropském parlamentu vyzývá k respektování výslekdů prvního irského referenda. | Foto: Reuters

Dublin - Irové si nejpozději v říjnu znovu zopakují referendum o Lisabonské smlouvě. Loni v červnu ji odmítli většinou 53 procent hlasů, tentokrát ale mají podle průzkumů navrch příznivci smlouvy.

Podle nejnovějšího průzkumu agentury TNS a deníku Irish Times by nyní hlasovalo pro Lisabon 51 procent dotázaných, 39 procent by bylo proti. Šestnáct procent je nerozhodnutých.

S vyřazením nerozhodnutých by počet stoupenců smlouvy stoupl na šedesát procent.

Jako hlavní důvody změny Irové sami označují obavy z dopadů ekonomické krize a z toho, že by Irsko nakonec zůstalo v rámci Unie izolované.

Declan Ganley vede tábor irských a dnes už i evropských odpůrců Lisabonu.
Declan Ganley vede tábor irských a dnes už i evropských odpůrců Lisabonu. | Foto: libertas.org

"Není žádným panikařením prohlašovat, že nebýt toho, že Irsko je členem Evropské unie, sdílelo by z ekonomického hlediska osud Islandu," tvrdí Colm Burke, evropský poslanec za opoziční stranu Fine Gael.

Finanční krize zasáhla ostrov citelně, irská ekonomika už je v recesi, bankovní sektor má problémy. Na otázku, zda je ve světle krize dobré, že je Irsko členem Evropské unie, odpověděly v průzkumu kladně čtyři pětiny Irů.

Irové si vymohli, že pokud napodruhé Lisabonskou smlouvu schválí, udělí jim Brusel určité výjimky. Budou mít nadále svého eurokomisaře a nikdo jim nebude mluvit do daňové politiky či zákazu potratů.

Strana Fine Gael chce referendum už v dubnu, vláda se spíše kloní k podzimnímu termínu. Vůdcem odporu proti Lisabonu bude znovu šéf hnutí Libertas, podnikatel Declan Ganley.

Z kampaně před loňským referendem.
Z kampaně před loňským referendem. | Foto: Blahoslav Hruška

Pobočky Libertas už vznikly v dalších zemích, včetně České republiky, kde se do hnutí zapojil europoslanec Vladimír Železný. Testem síly hnutí ve všech zemích budou 5. a 6. června volby do Evropského parlamentu.

V neděli jednal v Dublinu s irskými politiky český vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra.

"Je na nich, kdy si referendum uspořádají," uvedl Vondra. Podle něj by ale datum hlasování mělo být jasné do konce června, tedy ještě v době českého předsednictví Evropské unie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy