Íránský ministr odešel z večeře s Riceovou

AP, man
4. 5. 2007 14:10
K průlomovému jednání USA-Írán nedošlo
Íránský ministr zahraničí Mottakí jednal v Egyptě s šéfkou britské diplomacie Beckettovou. S americkou ministryní Riceovou však ne.
Íránský ministr zahraničí Mottakí jednal v Egyptě s šéfkou britské diplomacie Beckettovou. S americkou ministryní Riceovou však ne. | Foto: Reuters

Šarm aš-Šajch - Velký dvoudenní summit v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch je sice zaměřen hlavně na ekonomickou rekonstrukci Iráku a vymazání jeho zahraničních dluhů, ale velká pozornost se soustředila na možné setkání dvou politiků.

Ministrů zahraničí USA a Íránu Condoleezzy Riceové a Manúčehra Mottakího.

Mohla za to houslistka ? 

Oba v Egyptě jsou a pokud by se setkali, šlo by o první schůzku na takové úrovni od roku 1979, kdy v Íránu padla monarchie a nahradila ji islámská republika na čele s ajatolláhem Chomejním.

Naděje se však nesplnily. Mottakí ve svém projevu ostře kritizoval politiku USA na Blízkém východě a uvedl, že problémy v Iráku se mohou začít pořádně řešit až poté, co ze země odejdou americké jednotky.

Křečovitá atmosféra panovala podle svědků na čtvrteční společné večeři. Riceová a Mottakí totiž seděli přesně naproti sobě. Íránec se ale brzy zvedl, omluvil se a odešel.

Jako důvod uvedl, že houslistka, která při večeři hrála, byla velmi spoře oblečená, což se neslučuje s islámskou morálkou.

"Nevím, koho se bál více. Jestli houslistky nebo naší ministryně," uvedl žertem mluvčí americké diplomacie Sean McCormack.

Pár slov a dost

Ještě před tím Riceová a Mottakí spolu prohodili několik slov a usmívali se na sebe. Na žádná jednání nedošlo.

Irácký ministr zahraničí Hošjár Zebarí ale uvedl, že američtí a íránští experti se sešli k bilaterálnímu jednání. O čem se jednalo a s jakými výsledky ale nesdělil.

Pohled na jednání účastníků summitu v Šarm aš-Šajchu.
Pohled na jednání účastníků summitu v Šarm aš-Šajchu. | Foto: Reuters

I tak šlo o vzácný kontakt zástupců dvou zemí, které mezi sebou neudržují diplomatické vztahy od roku 1979. USA íránský režim podezřívají, že usliluje o sestrojení jaderné bomby a nevylučují, že by na Írán mohli zaútočit.

A právě kvůli obavám z íránských raket dlouhého doletu chtějí USA postavit radarovou základnu v České republice.

Se Syřanem se jednalo

Riceová se v Egyptě naopak setkala se syrským ministrem zahraničí Valídem Mualímem. Požádala ho, aby Sýrie lépe hlídala hranici s Irákem a zamezila tak přechodu ozbrojenců a teroristů do země.

Vztahy mezi oběma zeměmi jsou v posledních letech napjaté, prezident Bush v roce 2003 přijal vůči Sýrii hospodářské sankce.Washington vyčítá Damašku podporu palestinského Hamasu a libanonského Hizballáhu.

Na dvoudenní konferenci v Egyptě se její účastníci dohodli, že odpustí Iráku 30 miliard dolarů zahraničního dluhu. Z toho přibližně 17 miliard dolarů odepsala Saúdská Arábie.

 

Právě se děje

Další zprávy