"Vyzýváme Írán, aby loď i její posádku okamžitě propustil," sdělil mluvčí německého ministerstva. Další vyhrocení napětí v oblasti Perského zálivu by podle něj bylo "velice nebezpečné a podkopalo by snahy nalézt cestu ze současné krize".
Francouzská diplomacie uvedla, že zadržení britského tankeru dává důvod k velkým obavám. Krok íránských revolučních gard podle Paříže poškozuje snahy o deeskalaci situace.
"S velkými obavami jsme se dozvěděli, že íránské síly zadržely britské plavidlo," uvedlo v prohlášení ministerstvo zahraničí. "Důrazně to odsuzujeme a vyjadřujeme naši plnou solidaritu se Spojeným královstvím."
Sama Británie v reakci na zadržení tankeru varovala před eskalací napětí v Perském zálivu. Britský ministr zahraniční Jeremy Hunt řekl, že reakce Británie bude rázná, dal ale najevo obavy, že Írán se vydal na "nebezpečnou cestu".
1/2 Yesterday's action in Gulf shows worrying signs Iran may be choosing a dangerous path of illegal and destabilising behaviour after Gibraltar’s LEGAL detention of oil bound for Syria.
— Jeremy Hunt (@Jeremy_Hunt) July 20, 2019
Hluboké znepokojení nad incidentem v sobotu vyjádřila rovněž Evropská unie, která varovala před eskalací konfliktu. "V již napjaté situaci poslední vývoj vyvolává riziko dalšího vyhrocení a podkopání snah o nalezení cesty z krize," uvedla v prohlášení diplomatická služba EU.
Rusko, které má na palubě britského tankeru tři námořníky, se podle moskevských médií pokouší s íránskou stranou spojit a zjistit víc o jejich osudu. Podle agentury TASS dnes ruský velvyslanec v Teheránu navštívil poradce šéfa íránského parlamentu a jednal s ním o "posledních událostech v regionu". Zda intervenoval za ruské členy posádky, agentura neuvedla.
Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na facebooku upozornil, že incident v Hormuzské úžině se stal "dalším důvodem k posílení amerického vlivu v oblasti". Washington podle Kosačova "prostě čekal na záminku, a nakonec se dočkal".
V Hormuzském průlivu narůstá napětí kvůli vztahům mezi Íránem a Spojenými státy. Jejich vztahy se zhoršily, když Washington loni oznámil, že odstupuje od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a později začal vůči Íránu znovu uplatňovat sankce.
Situaci zhoršilo i rozhodnutí vyslat do Perského zálivu další americké vojáky a bojová letadla, stejně jako několik incidentů se zapálenými tankery, z nichž Spojené státy obvinily Írán. V červnu pak Írán sestřelil americký bezpilotní stroj, který byl podle tvrzení Teheránu nad íránským územím.