MAAE: Írán tajně vyvíjel jaderné zbraně. Žádné ale nevyrobil a s výzkumem skončil před šesti lety

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2015 21:07
Írán podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii ještě před několika lety vyvíjel "koordinované snahy" o vyvinutí jaderné zbraně. Od roku 2009 však už signály o takových aktivitách chybí. MAAE zdůraznila, že výzkum v této oblasti nepřekročil hranice plánování a zůstal v rovině vědeckých studií a získávání technologického know-how. Írán si prý nevyrobil žádný jaderný materiál pro vojenské účely. Podezření na možnou vojenskou dimenzi íránského jaderného programu kalilo více než deset let vztahy mezi Íránem a mezinárodním společenstvím, a MAAE trvala na vyjasnění íránských aktivit.
Íránský jaderný vědec Šahram Amírí.
Íránský jaderný vědec Šahram Amírí. | Foto: Reuters

Vídeň - Írán ještě před několika lety v omezené míře rozvíjel tajný výzkumný program, který mohl být uplatněn pro případný vývoj vlastních jaderných zbraní. Nepřekročil však hranice plánování a vědeckých experimentů. Uvedla to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila na základě červencové dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi.

Dohoda z letošního července se týká omezení íránského jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí. Íránský vyjednavač Abbás Arákčí řekl, že zpráva dokládá mírovou povahu jaderného programu.

Írán podle MAAE "koordinované snahy" související s možným vývojem jaderné zbraně rozvíjel hlavně do roku 2003, zatímco od roku 2009 už signály o takových aktivitách chybějí. MAAE zdůraznila, že tento výzkum nepřekročil hranice plánování a zůstal jen v rovině vědeckých studií a získávání technologického know-how. Pro vojenské účely si prý Írán žádný jaderný materiál nevyrobil.

Podezření na možnou vojenskou dimenzi íránského jaderného programu kalilo více než deset let vztahy mezi Íránem a mezinárodním společenstvím. MAAE trvala na vyjasnění aktivit Íránu.

Zpráva MAAE je založena na informacích zpravodajských služeb USA či Izraele i na jejím vlastním zkoumání.

Podle náměstka íránského ministra zahraničí a hlavního vyjednavače o íránském jaderném programu Arákčího zpráva MAAE ukazuje, že program neměl vojenský rozměr.

"Závěrečná zpráva o minulých rozměrech (íránského jaderného programu) ukazuje, že zde není ani stopa po vojenském jaderném programu... a potvrzuje, že íránský program byl mírový," interpretoval závěry zprávy Arákčí, jehož ve středu citovala íránská oficiální agentura IRNA.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Americký diplomat Sondland připustil, že na Trumpův pokyn tlačil na Ukrajinu

Americký diplomat Gordon Sondland při středečním veřejném slyšení v Kongresu připustil, že na pokyn prezidenta USA naléhal na Kyjev, aby dodal informace zvýhodňující Donalda Trumpa ve volbách. Sondland, Trumpův stoupenec a sponzor jeho volební kampaně, promluvil ve výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb, který chce usvědčit Trumpa, že se na Kyjevu domáhal informací poškozujících jeho možného volebního soka Joea Bidena.

Sondland působí jako velvyslanec USA při Evropské unii a demokraté toužící vystavit Trumpa hrozbě ústavní žaloby ho považují za klíčového svědka. Hotelový magnát je podle médií členem skupiny nazývané "amigos" (přátelé), do níž patří ministr energetiky Rick Perry a zmocněnec USA pro Ukrajinu Kurt Volker. Jejich úkolem bylo prostřednictvím zákulisních tahů přimět Kyjev k dodání "špíny" na Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy