MAAE: Írán tajně vyvíjel jaderné zbraně. Žádné ale nevyrobil a s výzkumem skončil před šesti lety

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2015 21:07
Írán podle Mezinárodní agentury pro jadernou energii ještě před několika lety vyvíjel "koordinované snahy" o vyvinutí jaderné zbraně. Od roku 2009 však už signály o takových aktivitách chybí. MAAE zdůraznila, že výzkum v této oblasti nepřekročil hranice plánování a zůstal v rovině vědeckých studií a získávání technologického know-how. Írán si prý nevyrobil žádný jaderný materiál pro vojenské účely. Podezření na možnou vojenskou dimenzi íránského jaderného programu kalilo více než deset let vztahy mezi Íránem a mezinárodním společenstvím, a MAAE trvala na vyjasnění íránských aktivit.
Íránský jaderný vědec Šahram Amírí.
Íránský jaderný vědec Šahram Amírí. | Foto: Reuters

Vídeň - Írán ještě před několika lety v omezené míře rozvíjel tajný výzkumný program, který mohl být uplatněn pro případný vývoj vlastních jaderných zbraní. Nepřekročil však hranice plánování a vědeckých experimentů. Uvedla to Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) ve zprávě, kterou ve středu zveřejnila na základě červencové dohody mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi.

Dohoda z letošního července se týká omezení íránského jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí. Íránský vyjednavač Abbás Arákčí řekl, že zpráva dokládá mírovou povahu jaderného programu.

Írán podle MAAE "koordinované snahy" související s možným vývojem jaderné zbraně rozvíjel hlavně do roku 2003, zatímco od roku 2009 už signály o takových aktivitách chybějí. MAAE zdůraznila, že tento výzkum nepřekročil hranice plánování a zůstal jen v rovině vědeckých studií a získávání technologického know-how. Pro vojenské účely si prý Írán žádný jaderný materiál nevyrobil.

Podezření na možnou vojenskou dimenzi íránského jaderného programu kalilo více než deset let vztahy mezi Íránem a mezinárodním společenstvím. MAAE trvala na vyjasnění aktivit Íránu.

Zpráva MAAE je založena na informacích zpravodajských služeb USA či Izraele i na jejím vlastním zkoumání.

Podle náměstka íránského ministra zahraničí a hlavního vyjednavače o íránském jaderném programu Arákčího zpráva MAAE ukazuje, že program neměl vojenský rozměr.

"Závěrečná zpráva o minulých rozměrech (íránského jaderného programu) ukazuje, že zde není ani stopa po vojenském jaderném programu... a potvrzuje, že íránský program byl mírový," interpretoval závěry zprávy Arákčí, jehož ve středu citovala íránská oficiální agentura IRNA.

 

Právě se děje

Další zprávy