Dohodě s Íránem nevěřte, varuje izraelský velvyslanec

Zahraničí Zahraničí
14. 8. 2015 9:51
Íránský jaderný program je hrozbou pro celý svět a dohoda tuto hrozbu jen prohlubuje, napsal ambasador Gary Koren v komentáři pro Hospodářské noviny.
Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice
Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice | Foto: Martin Svozílek

Praha - Íránský jaderný program je hrozbou pro celý svět a dohoda o jeho omezení, uzavřená nedávno mezi Teheránem a světovými velmocemi, tuto hrozbu neodvrací. Právě naopak.

V komentáři, publikovaném v pátečních Hospodářských novinách, před tím varuje Gary Koren, velvyslanec Státu Izrael v České republice.

"Tato dohoda možná představuje naději, ale neexistují žádné garance, že ji Írán dodrží, a neexistuje zaručený způsob, jak ověřit, že mezinárodní společenství nepodvádí a nakonec neoklame," píše Koren.

"Dohoda má příliš mnoho nedostatků. Jedním z často citovaných je až 24denní lhůta, kterou má Írán na zpřístupnění svých zařízení inspekcím OSN v případě podezření, že dochází k nedeklarovaným aktivitám. Představte si, že by drogový dealer dostal 24 dní předem upozornění, že se u něj v bytě chystá prohlídka," pokračuje s tím, že jaderný program lze jen stěží považovat za mírový.

"Írán má tisíce centrifug, zařízení k oddělování plutonia a mezikontinentální balistické rakety. Dovolte mi citovat předsedu vlády Benjamina Netanjahua: 'Tato dohoda umožní Íránu provozovat - a časem i rozšířit - už tak rozsáhlou a neustále se zdokonalující jadernou infrastrukturu. Taková infrastruktura je zbytečná pro výrobu jaderné energie pro civilní účely, ale je naprosto nezbytná pro jaderné zbraně'."

Velvyslanec Koren připomíná, že i během vyjednávání se Západem teokratický režim nepřestal vyzývat ke zničení židovského státu, dodávat zbraně svým spojencům na hranicích s Izraelem a podporovat terorismus zacílený na Izraelce a Židy po celém světě.

"Problém íránského jaderného programu může lidem v našich končinách připadat stejně vzdálený, jako epidemie nebo války na druhém konci světa, ve skutečnosti ale může být cena, kterou zaplatíme za jeho pokračování, neúnosná."

Ve svém komentáři pak velvyslanec míní, že alternativou k uzavřené dohodě "mohla být mnohem lepší dohoda".

Izrael podle něj respektuje, že Česká republika ve vyjednávání podporovala mezinárodní společenství. "Přesto apeluji na to, aby se nespěchalo s poskytnutím legitimity íránskému fundamentalistickému režimu a směšným tvrzením jeho představitelů o mírové podstatě íránského jaderného programu. Prosím, nevrhejte se bezhlavě do objetí se zemí, která podporuje terorismus a nectí lidská práva," uzavírá s tím, že pro Izrael se jedná o existenční otázku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Státní cenou vyznamenal předseda slovenské sněmovny Boris Kollár zpěvačku Hanu Hegerovou in memoriam. Rodačka z Bratislavy zemřela letos v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy