Teherán - Íránské ministerstvo zahraničí dnes popřelo pravdivost šířících se zpráv, že letadla státní společnosti Iran Air nedostávají na některých letištích palivo kvůli zpřísněným sankcím vůči Íránu.
Na tvrdších sankcích se dohodly USA, Rusko a další evropské země kvůli tomu, že Teherán odmítá pozměnit svůj jaderný program tak, aby vyloučil jeho možné vojenské využití. Tedy možnost vyrobit atomovou bombu.
Plán tvrdších sankcí, které mají Írán citelně ekonomicky zasáhnout, oznámil americký prezident Barack Obama minulý týden. Nové restrikce se mají týkat právě zásobování Íránu pohonnými hmotami.
Írán sice patří k největším producentům a vývozcům ropy, ale sám nemá zařízení na její zpracování,
Mluvčí ministerstva zahraničí Ramín Mehmanparást dnes vyvracel informace, že na některých světových letištích personál odmítá do íránských letadel přečerpávat palivo. "Žádná omezení nám nejsou známa," uvedl mluvčí.
Tajemník Svazu íránských leteckých přepravců nicméně v pondělí oznámil, že íránská letadla jsou bez kerosínu na letištích ve Velké Británii, Německu a Spojených arabských emirátech. Oznámila to tisková agentura ISNA.
Ze Spojených arabských emirátů byl bojkot íránského letadla potvrzen, ale údajně jde o krok soukromé firmy, nikoliv rozhodnutí vlády.
Podle listu Financial Times Deutschland ale íránská letadla skutečně problémy mají. Kvůli tomu, že britská ropná společnost BP neobnovila od července smlouvu o dodávkách paliva pro íránská letadla, jež vypršela koncem června.
Například jeden stroj Iran Air musel místo v Hamburku přistát ve Vídni, protože v původní destinaci by už nenatankoval.
Spolupráci s Íránem už také přerušily španělská ropná společnost Total a její španělská "kolegyně" Repsol.
Evropská unie dnes navíc zakázala íránské letecké společnosti létat s některými letadly na území evropské sedmadvacítky. Omezení se týká letadel Airbus A320, Boeing 747 a Boeing 727. Rozhodnutí podle Evropské komise není součástí sankcí proti Íránu, ale je dáno technickým stavem strojů a jejich špatnou údržbou.