Írán plánuje rozšířit jaderný program u města Kom

Inspektoři z Mezinárodní agentury pro atomovou energii vyrazí příští týden do Teheránu

Teherán - Írán je připraven rozšířit své jaderné kapacity v přísně střeženém podzemním pracovišti u posvátného města Kom o tisíce odstředivek nové generace. Televizi BBC to řekl nejmenovaný vídeňský diplomat.

Centrifugy by mohly urychlit výrobu obohaceného uranu, který se používá v jaderné energetice, může ale mít využití i při výrobě jaderných zbraní. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) sídlící ve Vídni se k těmto zprávám nevyjádřila.

Inspektoři MAAE by měli příští týden navštívit Teherán, aby se tamní politiky pokusili znovu přivést k užší spolupráci. Inspektoři navštívili asijskou zemi v lednu, přístup na některá jaderná pracoviště a kontakt s některými jadernými vědci jim ale byl odepřen, připomněla BBC.

Západ Teherán podezírá, že tajně usiluje o výrobu jaderných zbraní. Teherán tvrdí, že jeho jaderný program je výlučně mírový.

Sankce vůči Íránu kvůli jeho spornému jadernému programu vyhlásily OSN, USA nebo EU. Izraelský ministr obrany Ehud Barak v sobotu řekl, že ve své současné podobě jsou nedostatečné, a vyzval k ještě přísnějším sankcím.

Írán podle středečních zpráv začal vkládat palivo vlastní výroby do výzkumného reaktoru v Teheránu a zároveň zprovoznil 3000 nových odstředivek. Podle íránského prezidenta je v zemi nyní v provozu celkem 9000 odstředivek na obohacování uranu.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků

Spojené státy vyšlou do Německa dodatečných 500 vojáků, kteří posílí stávající americký kontingent 35 tisíc mužů a žen ve zbrani. Při úterní návštěvě Německa to oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Zvýšení počtu vojáků označila Austinova německá kolegyně Annegret Krampová-Karrenbauerová za symbol přátelství. Administrativa bývalého republikánského prezidenta Donalda Trumpa chtěla počet amerických vojáků v Německu snížit asi o třetinu, nový demokratický prezident Joe Biden ale stahování pozastavil.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Kapitán Realu Madrid Ramos měl pozitivní test na korovavirus

Kapitán fotbalistů Realu Madrid Sergio Ramos měl pozitivní test na koronavirus. Oznámili to zástupci španělského klubu. Real ve středu čeká odveta Ligy mistrů s Liverpoolem, zkušený obránce ale už dříve ze sestavy vypadl kvůli zranění.

Pětatřicetiletého španělského reprezentanta nyní čeká povinná izolace. Před návratem k týmu musí odevzdat dva negativní testy.

V týmu Realu jde o druhý případ v posledních dnech. Minulý týden se nákaza prokázala u Ramosova francouzského kolegy z obrany Raphaëla Varaneho.

Další zprávy