Írán k návrhu jaderné dohody s mocnostmi stále mlčí

pav, Reuters
19. 7. 2008 20:53
Ani po ženevské schůzce není o dalším vývoji jasno

Ženeva - Íránská vláda zatím nedala žádnou jasnou odpověď na návrh řešení sporu kolem jejího jaderného programu.

Po schůzce s vrchním íránským vyjednavačem Saídem Džalílím to v Ženevě prohlásil vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana, který s Teheránem jedná z pověření šesti světových mocností (USA, Číny, Ruska, Francie, Británie a Německa).

"Nedostali jsme jasnou odpověď, neslyšeli jsme 'ano' či 'ne' a doufáme, že se odpovědi v brzké době dočkáme. Doufám, že se tak stane do dvou týdnů," prohlásil Solana na tiskové konferenci po skončení rozhovorů, které označil za obsažné a konstruktivní.

Čtěte také: USA a Írán: K diplomacii čelem, k válce zády 

Před více než měsícem přivezl Solana do Teheránu balíček kompromisních návrhů a obchodních pobídek, kterým se zainteresované strany snaží přimět íránský režim, aby přestal s obohacováním uranu.

Především západní vlády se totiž obávají, že se Íránci mohou snažit o vývoj jaderné bomby, i když to Teherán odmítá.

Přestože Teherán zatím na tuto nabídku, která by ukončila vleklý spor, oficiálně nereagoval, z počátečních reakcí bylo zřejmé, že požadavek na ukončení procesu obohacování uranu považují íránští představitelé za nepřijatelný.

Reakce USA

Dnešní schůzky se účastnil i náměstek americké ministryně zahraničí William Burns, byť s íránským zástupcem přímo nehovořil. Nepromluvil ani na tiskové konferenci, ve Washingtonu ale pro novináře okomentoval výsledek ženevské schůzky mluvčí ministerstva zahraničí Spojených států Sean McCormack:

"Doufáme, že si íránský lid uvědomuje, že je na jejich vůdcích, aby si vybrali mezi spoluprací, z níž můžeme mít všichni užitek, nebo konfrontací, která může vést pouze k hlubší izolaci," prohlásil.

Kontakty mezi Teheránem a Washingtonem jsou už téměř tři desítky let minimální. O to překvapivější bylo rozhodnutí americké ministryně Condoleezzy Riceové poslat do Ženevy vysoce postaveného amerického diplomata.

V poslední době navíc pronikly na veřejnost informace, podle nichž americká vláda vážně uvažuje o tom, že by v Teheránu obnovila svou diplomatickou misi.

Čtěte také: Američané usilují o stálou misi v Teheránu

 

Právě se děje

Další zprávy