Írán chrastí zbraněmi a hrozí zastavením dodávek ropy

Teherán se snaží zastrašit svět kvůli sankcím, které mu hrozí za jaderný program
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011.
Mahmúd Ahmadínežád, íránský prezident, během projevu 15. května 2011. | Foto: Reuters

Teherán - Írán v sobotu zahájil pozemní a námořní vojenská cvičení. Zároveň varoval, že zastaví dodávky ropy do nepřátelských evropských zemí, pokud budou na Teherán uvaleny sankce v souvislosti s jeho jaderným programem.

Írán tak pokračuje v silné rétorice v návaznosti na obvinění Západu, že se snaží vyvíjet jaderné zbraně, což striktně odmítá.

Nové vojenské manévry přicházejí několik týdnů po vojenské přehlídce, kdy Teherán předvedl svoji sílu desetidenními námořními manévry v Perském zálivu a také pozemními hrami, které mluvčí armády označil za trénink boje s hypotetickým protivníkem.

Plány na námořní hry v Perském zálivu jsou přitom plánovány již několik týdnů.

Íránská státní média oznámila, že elitní Revoluční garda zahájila pozemní manévry 1200 kilometrů jižně od Teheránu. Neposkytla však žádné detaily.

Podle odhadů agentury AP se jednalo o cvičení malého rozsahu, které nebylo spojeno s manévry v Hormuzském průlivu, kterým je dopravována pětina světové produkce ropy.

Íránská vláda opakovaně hrozila uzavřením průlivu, který má v nejužším místě 50 kilometrů, jako reakcí na sankce poškozující íránský vývoz ropy. Spojené státy a další západní mocnosti okamžitě varovaly před bezprostřední reakcí na možnou blokádu. Posílily také námořní síly pod vedením americké letadlové lodi USS Abraham Lincoln.

Exkluzivní fotky: Hormuzský průliv teď zajímá celý svět:

Manévry začínají také jen den poté, co íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí varoval, že země odpoví na jakýkoli americký či izraelský útok na íránská jaderná zařízení.

Západ dlouhodobě podezřívá Teherán ze snahy dosáhnout výroby jaderných zbraní. Ten to kategoricky popírá a tvrdí, že jaderný program potřebuje pro svou energetiku, zdravotnictví a výzkum.

Evropská unie kvůli podezření z nukleárního vyzbrojování uvalila nedávno na Írán nové sankce, které zahrnují embargo na dovoz íránské ropy. Sankce vůči Íránu vyhlásily také Spojené státy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy