Teherán - Irácký premiér Núrí Malikí dnes v Teheránu ujišťoval íránské politiky, že jeho vláda nedopustí, aby Spojené státy podnikly proti Íránu útok z území Iráku.
O této možnosti se spekuluje vzhledem k tomu, že Washington a Bagdád se chystají podepsat smlouvu o dlouhodobé ekonomické a vojenské spolupráci. Její součástí má být i existence několika amerických vojenských základen v Iráku.
A Pentagon i prezident George Bush ponechávají nadále otevřenou možnost úderu proti íránským jaderným zařízením. Washington Írán podezřívá, že jeho výzkum směřuje k sestrojení atomové bomby.
Nechceme být hrozbou
"Nedovolíme, aby se Irák stal místem hrozby pro Írán a další naše sousedy," řekl irácký premiér po rozhovoru s íránským ministrem zahraničí Manúčehrem Mottakím.
Irák a Írán spolu vedly v letech 1980 až 1988 válku, ale po pádu Saddáma Husajna navázal nový režim v Bagdádu s Íránem přátelské vztahy.
Sadr má vazby na Teherán
To sledují Američané se znepokojením. Teherán naopak obviňují, že podporuje část povstalců v Iráku a dodává jim zbraně a munici. Íránci podle USA podporují zejména radikálního a ostře protiamerického šíitského duchovního Muktadu Sadra.
Spojené státy mají nyní v Iráku více než 150 tisíc vojáků, od března 2003 jich tam zahynulo už více než čtyři tisíce.
Premiér Malikí byl za poslední rok v Teheránu už třikrát. V době vlády Saddáma Husajna tam strávil několik let v exilu.