Irák hledá ministry do nové vlády, lidé se mohou hlásit přes formulář na internetu

ČTK ČTK
9. 10. 2018 20:48
Premiér na Facebooku vyzval lidi s "odbornými znalostmi, specializací a praktickými zkušenostmi," aby se o funkce ucházeli.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Bagdád - Nový irácký premiér Ádil Abdal Mahdí založil webové stránky, jejichž prostřednictvím se mohou Iráčané ucházet o ministerské funkce v novém kabinetu. Na zvažování přihlášek ale nemají moc času; životopis musejí poslat ještě tento týden, jelikož do konce měsíce má Mahdí sestavit novou vládu. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Mahdí na Facebooku zároveň vyzval lidi s "odbornými znalostmi, specializací a praktickými zkušenostmi," aby se o funkce ucházeli. Do čtvrtka (16:00 místního času, 15:00 SELČ) pak zájemci musejí poslat životopis a doložit, že splňují veškeré podmínky. Rozhodnutí učinit tento krok bylo podle Mahdího založeno na "řadě žádostí o přímá osobní setkání, buď s cílem mu gratulovat, prezentovat programy a myšlenky či ucházet se o ministerské funkce".

Uchazeči musejí mimo jiné uvést, zda jsou členové politické strany a které ministerstvo by chtěli vést. Zároveň musejí popsat svůj nejvýznamnější dosavadní projekt, napsat, co z člověka dělá dobrého vůdce a představit plán praktického řešení problémů na ministerstvu, které chtějí vést. O post se mohou ucházet všichni občané Iráku, a to muži i ženy.

Zástupce šíitských muslimů Mahdí byl jmenován do funkce minulý týden, několik měsíců po volbách, které poznamenala nízká účast i stížnosti kvůli podvodům. Nezávislý politik, který má doktorát z ekonomie a v minulosti zastával například post viceprezidenta či několik ministerských funkcí, byl do funkce nominován dvěma šíity vedenými bloky, kterým se při parlamentních volbách v květnu podařilo získat nejvíce křesel. Sestavit novou vládu teď musí do 1. listopadu.

Před novým premiérem stojí těžký úkol poválečné rekonstrukce Iráku, kde čtyři roky tvrdých bojů proti teroristické organizaci Islámský stát (IS) po sobě zanechaly desetitisíce zničených budov a přinutily více než tři miliony lidí opustit své domovy.

Předchozí irácké vlády byly zmítány korupcí a sektářstvím. Dosavadní premiér Hajdar Abádí se pokusil na ministerstva místo politiků dosadit technokraty, s čímž nicméně hlasitě nesouhlasila část jeho koalice.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Šéf uskupení Modrá a bílá Ganc informoval izraelského prezidenta, že se mu nepodařilo sestavit vládu. Zemi tak nejspíš čekají již třetí volby za rok.

před 27 minutami

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 56 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 1 hodinou

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy