Iráčtí tlumočníci chtějí azyl. Londýn to zvažuje

rak
10. 8. 2007 8:30
Kvůli práci pro koaliční jednotky jsou považováni za kolaboranty

Infobox

  • USA slíbily, že do konce roku přijmou bezmála 7000 iráckých zaměstnanců. Podle washingtonské advokátní organizace Refugees International dostalo na americké půdě azyl asi 600 Iráčanů.
  • Dánská vláda v červnu oznámila, že nabídne Iráčanům víza. Vyhovět by se mělo většině.
  • Španělsko, které stáhlo své vojáky z Iráku už v roce 2004, nabídlo azyl desítkám Iráčanům. Všichni pracovali pro španělské vojáky a diplomaty.
  • Polsko slíbilo svým iráckým zaměstnancům pomoc poté, co se jeho armáda z Iráku stáhne.

Londýn - Těžko se v Iráku hledá povolání, které by v době války neskrývalo riziko. Ještě hůř se ale tlumočníkům a překladatelům vysvětluje, že jejich práce pro americkou či britskou armádu není kolaborací.

Pro 90 Iráčanů a jejich rodiny bylo proto překvapením, když jim nedávno britská ambasáda v Bagdádu oznámila, že jejich šance na azyl nejsou o nic vyšší než u ostatních.

Zpráva Evropské rady pro uprchlíky přitom upozorňuje, že právě tlumočníci u koaličních jednotek jsou častými cíly ozbrojených milic a povstalců.

Britská vláda: přehodnotíme to

Rozhodnutí vyvolalo na ostrovech rozpaky, opozice označila krok za nepřijatelný

"(Velká Británie) by měla rychleji reagovat a azyl poskytnout," stálo v reakci organizace Human Rights Watch s tím, že je potřeba pomýšlet i na ostatní irácké uprchlíky,

Ministr obrany Des Browne po prvotních odmítavých výrocích oznámil, že vláda rozhodnutí přehodnotí. "Myslím, že lidé by měli pochopit šíři a složitost celého problému," řekl Brown. Podle něj pracovalo od invaze v březnu 2003 pro britské vojáky a diplomaty 20 tisíc Iráčanů.

Vláda britského premiéra Gordona Browna se nejdřív stávěla k udělení azylu zaměstnancům britských vojáků a diplomatů odmítavě. Teď rozhodnutí přehodnocuje.
Vláda britského premiéra Gordona Browna se nejdřív stávěla k udělení azylu zaměstnancům britských vojáků a diplomatů odmítavě. Teď rozhodnutí přehodnocuje. | Foto: Reuters

Precedens tu je

I přes počáteční odmítnutí mají iráčtí tlumočníci šanci. Jak uvedl list Guardian, svědčí o tom soudní precedens z letošního dubna.

Birminghamský imigrační tribunál tehdy udělil azyl iráckému překladateli poté, co se vydal přes Sýrii do Británie. Bývalý zaměstnanec americké armády měl obavy o svůj život.

Soudce s ním souhlasil. "Lidé s povoláním tlumočníka u koaličních jednotek, považovaní povstalci za kolaboranta, čelí opravdovému riziku perzekuce,"stálo v rozsudku.

Iráčanovo jméno musí z bezpečnostních důvodů zůstat utajené. Ministerstvo vnitra nicméně v jeho případě přiznalo, že ti, kteří pomáhají okupaci, jsou "strategickým cílem" iráckých povstalců.

 

Právě se děje

Další zprávy