Iráčtí Kurdové v nečekané míře volili opozici

Martin Novák Martin Novák
29. 7. 2009 16:45
Vláda autonomního Kurdistánu se pře z Bagdádem o území a ropu
Voliči jsou před opuštěním volebních místností označováni na prstech inkoustem. Aby nikdo nehlasoval vícekrát.
Voliči jsou před opuštěním volebních místností označováni na prstech inkoustem. Aby nikdo nehlasoval vícekrát. | Foto: Reuters

Irbíl - V Iráku se v sobotu konaly prezidentské a parlamentní volby, ale pouze v jeho severní části.

O 111 poslancích svého zákonodárného sboru a svém prezidentovi rozhodlo zhruba dva a půl milionu voličů v autonomním iráckém Kurdistánu.

Území iráckých Kurdů je nadále součástí Iráku, ale centrální vláda v Bagdádu zde má omezené pravomoci. Kurdové mají i vlastní policii a ozbrojené síly.

Úspěch nové strany

Dnešní oznámení výsledků přineslo překvapení.  Dvě nejsilnější strany, které dlouhodobě dominují místní politické scéně a kandidovaly společně - Kurdská demokratická strana a Vlastenecký svaz Kurdistánu - sice vyhrály, ale s nečekaně malým počtem hlasů.

Volební místnost.
Volební místnost. | Foto: Reuters

Dostali 57 procent hlasů. Nedávno vzniklé opoziční seskupení Změna překvapivě obdrželo 24 procent hlasů. Změna upozorňuje na korupci, vysokou nezaměstnanost a potlačování svobodných médií.

„Naším cílem je vyčistit systém a zpět ho přiblížit k lidem. Velké strany nikoho nenechají nahlédnout do rozpočtu. Bůh ví, kam všechny peníze jdou," řekl agentuře Reuters jeden z vůdců Změny Safín Malakará.

Prezidentem se opět stal předák Kurdské demokratické strany Masúd Barzání. Hlasovalo pro něj 69 procent voličů.

Iráčtí Kurdové vedou už několik let spor s centrální  iráckou vládou v Bagdádu o rozdělení zisků z prodeje ropy. Chtějí, aby k jejich autonomii patřilo i město Kirkúk a okolí. Tedy region, kde se nachází mimořádně bohaté ropné naleziště.

Kurdský Jeruzalém

Argumentují tím, že Kirkúk byl tradičně kurdským územím. Někteří ho nazývají „kurdským Jeruzalémem."

Kurdská autonomní oblast se nachází na severovýchodě Iráku.
Kurdská autonomní oblast se nachází na severovýchodě Iráku. | Foto: Aktuálně.cz

Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn ale v době své vlády odsud násilně vystěhovával Kurdy a oblast cíleně obydloval arabskými přistěhovalci.

Výsledkem je dnešní spor, který ohrožuje stabilitu Iráku.

„Je to velmi výbušný a nebezpečný problém, který naší vládě dělá velké starosti. Ale pevně věřím, že se nám vše podaří vyřešit dohodou a mírovou cestou," prohlásil ve čtvrtek ve Washingtonu po setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou irácký premiér Núrí Malikí.

Vláda v Bagdádu navíc neuznává kontrakty na těžbu ropy, které se zahraničními společnostmi uzavírá vedení iráckých Kurdů.

Nezávislost? Zatím ne

Irácký Kurdistán získal autonomii už v roce 1991. Poté, co skončila válka v Kuvajtu a irácká armáda na rozkaz Saddáma Husajna začala potlačovat povstání Kurdů proti režimu.

USA a další západní země tehdy donutily Saddáma, aby se z Kurdistánu stáhl a zakázaly nad oblastí přelety iráckých letadel.

Ačkoliv většina iráckých Kurdů dlouho hovoří o tom, že by si přála úplnou nezávislost, kvůli obavám z vypuknutí války a také kvůli odmítavému stanovisku USA a Evropy se zatím představitelé Kurdistánu samostatný stát vyhlásit nechystají.

Ostře proti jsou také sousední státy Turecko a Írán, které mají problémy s početnou kurdskou menšinu a obávají se šíření kurdského separatismu.

Foto: Aktuálně.cz

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy