Iráčané postupují do centra Mosulu. K mešitě, kde byl vyhlášen chalífát, jim zbývá tři sta metrů

ČTK ČTK
21. 6. 2017 14:31
Mosulské staré město je poslední část města, kterou brání bojovníci takzvaného Islámského státu. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této organizace. Ztrátou Mosulu IS přijde o svůj hlavní stan v Iráku, v Sýrii čelí boji o tamní baštu, jíž je město Rakka.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Mosul - Irácká armáda postoupila v boji proti radikálům v Mosulu v jeho historické části. Podle vojenských zdrojů jsou vojáci asi 300 metrů od mešity An-Núrí, v níž v roce 2014 vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí vyhlásil chalífát.

Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal.
2:16
Irácká armáda vytlačuje bojovníky Islámského státu z Mosulu. Město navštívili reportéři Aktuálně.TV Martin Novák a Jakub Plíhal. | Video: Martin Novák, Jakub Plíhal

Mosulské staré město je poslední část města, kterou IS brání. Proti armádě a policii tam bojuje několik set bojovníků této organizace.

V čele iráckých vládních sil postupuje protiteroristická jednotka a ta se podle dnešní zprávy dostala do vzdálenosti asi 300 metrů od mešity.

Iráčtí politici podle agentury Reuters doufají, že by mešita mohla být osvobozena do muslimského svátku íd al-fitr, slaveného po skončení postního měsíce ramadánu. Svátek má začít 25. června.

Boje o mosulské staré město jsou vůbec nejtěžší z celé bitvy o Mosul, která začala loni na podzim. O západní část, v níž staré město leží, se bojuje od února.

Lidé místo štítů

Ztrátou Mosulu IS přijde o svůj hlavní stan v Iráku, v Sýrii čelí boji o tamní baštu, jíž je město Rakka.

V Mosulu zůstalo uvězněno v místě bojů podle odhadů na 100 000 civilistů a z nich polovina mohou být děti. IS jim brání odejít a využívá je jako lidské štíty.

Organizace ochránců lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve středu obvinila kurdské úřady, že komplikují útěk Iráčanů z bojovných zón. Kurští bojovníci je údajně zadržují týdny i měsíce na kontrolních stanovištích a ohrožují tím jejich životy.

Ty rodiny žily celé roky pod vládou IS, "měsíce přežívaly s nedostatkem potravin, vody a léků a riskovaly životy, aby se dostaly do bezpečí," sdělila Lama Fakihová z HRW. Zadržování těchto lidí označila za nehumánní. Kurdští pešmergové kontrolují stanoviště, jimiž se snaží projít lidé prchající ze severoiráckých měst Havídža a Tall Afar. Kurdové tvrdí, že je nezbytné zabránit tomu, aby s civilisty uprchli také radikálové.

Video: Ondřej Horváth
 

Právě se děje

Další zprávy