Inspektoři: Chemické zbraně zabíjely v Sýrii až pětkrát

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
13. 12. 2013 10:10
Zprávu inspektorů nyní dostane na stůl Rada bezpečnosti OSN.
Foto: Aktuálně.cz

New York / Damašek - Během dva a tři čtvrtě roku trvající občanské války v Sýrii byly použity chemické zbraně, a to možná až v pěti případech.

Viníka ale ze závěrečné zprávy zbrojních inspektorů, kterou ve čtvrtek obdržel generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nikdo nezjistí.

Ghúta a čtyři další

Tým vedený Švédem Akem Sellströmem prověřoval celkem sedm případů. A důkazy našel na pěti místech.

Nejenže potvrdil použití nebezpečného arzenálu v srpnu na předměstích Damašku, ale ve zprávě zmiňuje i další čtyři případy: Chán al-Asal u Aleppa, Džabár, Sarákib a Ašrafíj Sahnáju.

"Mise Spojených národů sesbírala jasné a přesvědčivé důkazy, že chemické zbraně byly v relativně velké míře použity proti civilistům, včetně dětí, a to 21. srpna 2013 v Ghútě u Damašku," píše se v 82stránkovém dokumentu.

Právě zmíněný útok si podle odhadů vyžádal přes 1300 mrtvých a stál na počátku mezinárodního tlaku, jenž vyvrcholil přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN a příslibem režimu prezidenta Bašára Asada, že veškeré chemické zbraně zničí.

A to navzdory faktu, že dodnes tvrdošíjně odmítá, že by zbraně použil. Viní z toho naopak opozici.

Ženeva na dohled

Občanská válka v Sýrii vypukla v březnu 2011 a doposud si podle odhadů OSN vyžádala přes 100 000 mrtvých. Miliony Syřanů prchly z rodné země, další museli opustit své domovy.

Vojenské řešení konfliktu se zdá být v nedohlednu, a tak mezinárodní společenství usiluje o mírovou dohodu. Konference by se měla uskutečnit v lednu ve švýcarské Ženevě, ale stále není jasné, zda se podaří k jednacímu stolu dostat obě znesvářené strany.

Asadův chemický arzenál by pak měl být zlikvidován do poloviny příštího roku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy