reklama
 
 

Inspektoři: Chemické zbraně zabíjely v Sýrii až pětkrát

13. 12. 2013 10:10
Zprávu inspektorů nyní dostane na stůl Rada bezpečnosti OSN.

New York / Damašek - Během dva a tři čtvrtě roku trvající občanské války v Sýrii byly použity chemické zbraně, a to možná až v pěti případech.

Viníka ale ze závěrečné zprávy zbrojních inspektorů, kterou ve čtvrtek obdržel generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nikdo nezjistí.

Ghúta a čtyři další

Tým vedený Švédem Akem Sellströmem prověřoval celkem sedm případů. A důkazy našel na pěti místech.

Nejenže potvrdil použití nebezpečného arzenálu v srpnu na předměstích Damašku, ale ve zprávě zmiňuje i další čtyři případy: Chán al-Asal u Aleppa, Džabár, Sarákib a Ašrafíj Sahnáju.

"Mise Spojených národů sesbírala jasné a přesvědčivé důkazy, že chemické zbraně byly v relativně velké míře použity proti civilistům, včetně dětí, a to 21. srpna 2013 v Ghútě u Damašku," píše se v 82stránkovém dokumentu.

Právě zmíněný útok si podle odhadů vyžádal přes 1300 mrtvých a stál na počátku mezinárodního tlaku, jenž vyvrcholil přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN a příslibem režimu prezidenta Bašára Asada, že veškeré chemické zbraně zničí.

A to navzdory faktu, že dodnes tvrdošíjně odmítá, že by zbraně použil. Viní z toho naopak opozici.

Ženeva na dohled

Občanská válka v Sýrii vypukla v březnu 2011 a doposud si podle odhadů OSN vyžádala přes 100 000 mrtvých. Miliony Syřanů prchly z rodné země, další museli opustit své domovy.

Vojenské řešení konfliktu se zdá být v nedohlednu, a tak mezinárodní společenství usiluje o mírovou dohodu. Konference by se měla uskutečnit v lednu ve švýcarské Ženevě, ale stále není jasné, zda se podaří k jednacímu stolu dostat obě znesvářené strany.

Asadův chemický arzenál by pak měl být zlikvidován do poloviny příštího roku.

autoři: Michal Žák, Zahraničí | 13. 12. 2013 10:10

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama