Inspektoři: Chemické zbraně zabíjely v Sýrii až pětkrát

Michal Žák Zahraničí Michal Žák, Zahraničí
13. 12. 2013 10:10
Zprávu inspektorů nyní dostane na stůl Rada bezpečnosti OSN.
Foto: Aktuálně.cz

New York / Damašek - Během dva a tři čtvrtě roku trvající občanské války v Sýrii byly použity chemické zbraně, a to možná až v pěti případech.

Viníka ale ze závěrečné zprávy zbrojních inspektorů, kterou ve čtvrtek obdržel generální tajemník OSN Pan Ki-mun, nikdo nezjistí.

Ghúta a čtyři další

Tým vedený Švédem Akem Sellströmem prověřoval celkem sedm případů. A důkazy našel na pěti místech.

Nejenže potvrdil použití nebezpečného arzenálu v srpnu na předměstích Damašku, ale ve zprávě zmiňuje i další čtyři případy: Chán al-Asal u Aleppa, Džabár, Sarákib a Ašrafíj Sahnáju.

"Mise Spojených národů sesbírala jasné a přesvědčivé důkazy, že chemické zbraně byly v relativně velké míře použity proti civilistům, včetně dětí, a to 21. srpna 2013 v Ghútě u Damašku," píše se v 82stránkovém dokumentu.

Právě zmíněný útok si podle odhadů vyžádal přes 1300 mrtvých a stál na počátku mezinárodního tlaku, jenž vyvrcholil přijetím rezoluce Rady bezpečnosti OSN a příslibem režimu prezidenta Bašára Asada, že veškeré chemické zbraně zničí.

A to navzdory faktu, že dodnes tvrdošíjně odmítá, že by zbraně použil. Viní z toho naopak opozici.

Ženeva na dohled

Občanská válka v Sýrii vypukla v březnu 2011 a doposud si podle odhadů OSN vyžádala přes 100 000 mrtvých. Miliony Syřanů prchly z rodné země, další museli opustit své domovy.

Vojenské řešení konfliktu se zdá být v nedohlednu, a tak mezinárodní společenství usiluje o mírovou dohodu. Konference by se měla uskutečnit v lednu ve švýcarské Ženevě, ale stále není jasné, zda se podaří k jednacímu stolu dostat obě znesvářené strany.

Asadův chemický arzenál by pak měl být zlikvidován do poloviny příštího roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy