OSN má důkazy o Asadových válečných zločinech

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 12. 2013 16:45
Důkazů o zvěrstvech je víc než dost, tvrdí vysoká komisařka pro lidská práva.
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek.
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek. | Foto: Reuters

Ženeva - OSN má množství důkazů o odpovědnosti syrského prezidenta Bašára Asada za násilí na vlastním obyvatelstvu.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová prohlásila, že Asad je odpovědný za válečné zločiny i zločiny proti lidskosti.

"Máme velké množství důkazů o spáchaných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti. Vyplývá z nich, že odpovědnost za tyto činy padá na lidi na nejvyšších vládních postech, včetně hlavy státu," řekla Pillayová.

Syrská exilová opozice zároveň v pondělí zveřejnila detailní údaje o počtu obětí syrské války. Podle čerstvé bilance přišlo od března 2011 do letošního prosince o život téměř 126 000 lidí.

Údaje jsou založeny na informacích pocházejících od členů opozice, právníků a zdravotníků. 35 procent mrtvých, tedy přes 44 000 lidí, jsou civilisté, 65 procent účastníci bojů. Mezi mrtvými civilisty je přes 6600 mrtvých dětí a více než 4400 žen. Počet obětí zahrnuje také přes 2200 armádních desertérů a přes 6200 cizinců, kteří přišli do Sýrie bojovat proti vládě v Damašku.

Na straně vládních sil je více než 50 000 mrtvých, z nichž 31 000 byli vojáci a zbytek milicionáři loajální vládě.

Vyšetřovací komise pracuje na základě rezoluce Rady OSN pro lidská práva ze srpna 2011. Zabývá se konkrétními případy násilí a má zajistit identifikaci viníků. Její členové se ale do Sýrie nikdy nedostali a informace získávají z rozhovorů s 2000 lidmi, kteří jsou buď v Sýrii, nebo v sousedních zemích.

Pillayová má k dispozici seznam osob, které podle vyšetřovatelů spáchaly válečné zločiny. Zveřejnit ho prý ale bude možné, až bude na národní nebo mezinárodní úrovni zahájeno soudní vyšetřování konkrétních činů.

 

Právě se děje

Další zprávy