OSN má důkazy o Asadových válečných zločinech

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
2. 12. 2013 16:45
Důkazů o zvěrstvech je víc než dost, tvrdí vysoká komisařka pro lidská práva.
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek.
10. listopad 2010. Tehdy si syrský prezident Bašár Asad vleklé problémy nepřipouštěl. Snímek je z Bukurešti, kde navštívil svůj rumunský protějšek. | Foto: Reuters

Ženeva - OSN má množství důkazů o odpovědnosti syrského prezidenta Bašára Asada za násilí na vlastním obyvatelstvu.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillayová prohlásila, že Asad je odpovědný za válečné zločiny i zločiny proti lidskosti.

"Máme velké množství důkazů o spáchaných válečných zločinech a zločinech proti lidskosti. Vyplývá z nich, že odpovědnost za tyto činy padá na lidi na nejvyšších vládních postech, včetně hlavy státu," řekla Pillayová.

Syrská exilová opozice zároveň v pondělí zveřejnila detailní údaje o počtu obětí syrské války. Podle čerstvé bilance přišlo od března 2011 do letošního prosince o život téměř 126 000 lidí.

Údaje jsou založeny na informacích pocházejících od členů opozice, právníků a zdravotníků. 35 procent mrtvých, tedy přes 44 000 lidí, jsou civilisté, 65 procent účastníci bojů. Mezi mrtvými civilisty je přes 6600 mrtvých dětí a více než 4400 žen. Počet obětí zahrnuje také přes 2200 armádních desertérů a přes 6200 cizinců, kteří přišli do Sýrie bojovat proti vládě v Damašku.

Na straně vládních sil je více než 50 000 mrtvých, z nichž 31 000 byli vojáci a zbytek milicionáři loajální vládě.

Vyšetřovací komise pracuje na základě rezoluce Rady OSN pro lidská práva ze srpna 2011. Zabývá se konkrétními případy násilí a má zajistit identifikaci viníků. Její členové se ale do Sýrie nikdy nedostali a informace získávají z rozhovorů s 2000 lidmi, kteří jsou buď v Sýrii, nebo v sousedních zemích.

Pillayová má k dispozici seznam osob, které podle vyšetřovatelů spáchaly válečné zločiny. Zveřejnit ho prý ale bude možné, až bude na národní nebo mezinárodní úrovni zahájeno soudní vyšetřování konkrétních činů.

 

Právě se děje

před 53 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy