Indonéský Usáma je na svobodě

lem, ČTK
14. 6. 2006 9:15
Jakarta - Radikální muslimský duchovní, který byl odsouzen za podíl na teroristických atentátech na Bali v roce 2002, byl propuštěn na svobodu.
Radikální muslimský duchovní Abu Bakar Bashir opouští věznici.
Radikální muslimský duchovní Abu Bakar Bashir opouští věznici. | Foto: Reuters

Ve vězení si Abu Bakar Bashir, odsouzený loni v březnu, odseděl 26 měsíců včetně vazby a zbylá část z dvou a půlletého trestu mu byla prominuta u příležitosti 60. výročí nezávislosti Indonésie, které se slavilo loni v srpnu.

  • Bashir: Mou jedinou zbraní je kázání - NAJDETE ZDE

Jsem nevinný, opakoval Bashir před soudem

Bashira, který je považován za duchovního vůdce teroristické skupiny Jemaah Islamiyah napojené na Al-Káidu, vítaly před vězením asi tři stovky jeho stoupenců.

Infobox
Autor fotografie: Reuters/Stringer

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

  • Útočníkům z Bali hrozí trest smrti
  • Policie našla zpověď atentátníků z Bali
  • Útočníci z Bali si zřídili web

"Děkuji Alláhovi, že jsem dnes na svobodě," řekl rozesmátý Bashir a vyzval všechny muslimy, aby se sjednotili v zájmu dosažení jediného cíle, a tím je uplatňování islámského práva šaríja.

Sedmašedesátiletý Bashir, který se prohlašuje za velkého obdivovatele Usámy bin Ládina, svůj podíl na teroristických atentátech neuznal a u soudu tvrdil, že je stíhán proto, že nesouhlasí s politikou amerického prezidenta George Bushe.

Odmítal i to, že je duchovním vůdcem Jemaah Islamiyah, která je obviněna nejen z útoků na Bali, ale i z mnoha dalších atentátů v Indonésii a v oblasti. Jedním z nich byl i sebevražedný atentát na hotel Marriott v indonéské metropoli Jakartě, který si v roce 2003 vyžádal 12 obětí.

Austrálie: Rozsudek byl příliš mírný

Rozsudek nad Bashirem kritizovaly po jeho vynesení Spojené státy a Austrálie, která měla mezi oběťmi 88 svých občanů. Označily ho za velmi mírný, protože Bashira považují za klíčového regionálního teroristického vůdce.

Rozsudek nad Bashirem kritizovaly po jeho vynesení Spojené státy a Austrálie, která měla mezi oběťmi 88 svých občanů. Označily ho za velmi mírný, protože Bashira považují za klíčového regionálního teroristického vůdce.
Rozsudek nad Bashirem kritizovaly po jeho vynesení Spojené státy a Austrálie, která měla mezi oběťmi 88 svých občanů. Označily ho za velmi mírný, protože Bashira považují za klíčového regionálního teroristického vůdce. | Foto: Reuters

Australská vláda vyvíjela silný diplomatický tlak na to, aby Bashirovi nebyl trest krácen, a dnes vyjádřila znepokojení nad tím, že obnoví svoje radikální kázání.

Rozhořčení nad propuštěním Bashira na svobodu vyjádřili mnozí z těch, kdo atentát na Bali přežili.

"Nemohu uvěřit tomu, že předák gangu může dostat jen dva roky za to, že zosnoval smrt 200 lidí a zranění mnoha dalších," řekl šestačtyřicetiletý Petr Hughes, který při atentátu utrpěl popáleniny na 56 procentech těla. "Měl dostat doživotí," dodal.

Brian Deegan, jehož jednadvacetiletý syn na Bali přišel o život, nazval Bashirův trest za urážející. 

Bashirovo propuštění může podle analytiků povzbudit militantní kruhy k oživení Jemaah Islamiyah, která se podle policie rozbila na samostatně operující frakce.

 

Právě se děje

Další zprávy