Tvrdý konec soudu: 5x doživotí, 2x smrt

jau, Reuters
15. 2. 2006 7:01
Denpasar - Jeden z nejpřísnějších pašeráckých verdiktů historie stvrdil soud v Indonésii. Pět mladých Australanů dostalo doživotí, dva trest smrti.
Dvojice mladíků Andrew Chan a Myuran Sukumaran ze skupiny devíti Australanů čeká na verdikt.
Dvojice mladíků Andrew Chan a Myuran Sukumaran ze skupiny devíti Australanů čeká na verdikt. | Foto: Reuters

Poslední tři mladíci ze skupiny, jíž dali média přezdívku "Devítka z Bali", dostali doživotní tresty ve středu. Tach Duc Thanh Nguyen, Si Yi Chen a Matthew Norman se tak připojili k dříve odsouzeným Renae Lawrencové a Scottu Rushovi.

Dvojice Andrew Chan a Myuran Sukumaran, kterou soud označil za "mozek" celé operace, už předtím dostala od indonéského soudu maximální tresty. Má skončit před popravčí četou.

"Devítka z Bali" byla loni v dubnu přistižena při pašování 8,2 kilogramu heroinu. Kontrola skupinu odhalila na mezinárodním letišti ve chvíli, kdy se pašeráci s balíčky drogy připevněnými k tělu chystali nastoupit do letadla do Sydney.

Australský premiér John Howard v reakci na tvrdé tresty prohlásil, že výsledek procesu by měl odstrašit další mladé Australany, aby nepodstupovali "hloupé riziko".

Smrt hrozila všem

To, že proces pro skupinu mladých pašeráků neskončí šťastně, naznačil už jeho začátek.

Pro jedinou ženu Renae Lawrencovou žádali dokonce i žalobci "jen" 20 let vězení - podle nich pomohla se shromážděním důkazů a chovala se vstřícně. Soud však dospěl k závěru, že její spolupráce nijak nevybočovala z toho, jak se chovali ostatní obvinění.

Pro Renae Lawrencovou žádali žalobci mírnější trest. Dostala doživotí.
Pro Renae Lawrencovou žádali žalobci mírnější trest. Dostala doživotí. | Foto: Reuters

Osmadvacetiletá Lawrencová po rozsudku hleděla do země a třásla nesouhlasně hlavou. Jeden z jejích obhájců později uvedl, že byla verdiktem "šokována".

Jejímu společníkovi Rushovi, který byl odsouzen na doživotí hned po ní, je teprve 20 let. Stejně jako ostatním členům skupiny mu však v krajním případě hrozilo i to, že bude zastřelen.#reklama

Tvrdá ruka

Indonéská policie přitvrdila akce proti drogovým pašerákům na Bali, protože turistický resort považuje za jedno z nových podhoubí mezinárodního obchodu s heroinem.

Přísné tresty se očekávají navzdory tomu, že proces může poškodit vztahy se sousední Austrálií, která trest smrti zakázala.

Soudci v Indonésii už vynesli řadu podobných rozsudků proti cizincům. Například Australanka Schapelle Corbyová dostala loni v květnu 20 let za distribuci marihuany.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy