Indonésie, věčná oběť geografické polohy

ČTK
29. 5. 2006 12:14
Hongkong - Zeměpisná poloha Indonésie, jejíž ostrovy leží na hranici dvou nejaktivnějších tektonických desek planety, odsuzuje tuto zemi k tomu, že bude dějištěm dalších silných zemětřesení.
Počet obětí sobotního zemětřesení překročil již pět tisíc. Dalších dvacet tisíc bylo zraněno.
Počet obětí sobotního zemětřesení překročil již pět tisíc. Dalších dvacet tisíc bylo zraněno. | Foto: Reuters

"Problém s Indonésií je v tom, že jde o hustě obydlenou oblast s vysokou sopečnou činností," říká Gary Gibson, profesor seizmologie na univerzitě v Melbourne. "To znamená, že tady zemětřesení vždycky způsobí strašlivé ztráty."

Otřesy nejsou výjimkou

Tuto oblast otřesy sužují již padesát milionů let a seizmologové nepředpokládají, že to skončí. Tektonické desky do sebe neustále narážejí, ale jejich pohyb je zpravidla pomalý. V Indonésii se ovšem pohybují relativně rychle.

"Jsou zřejmě nejaktivnější na světě. Jedna se pohybuje rychlostí zhruba sedm centimetrů za rok. To je neuvěřitelně rychlé, a vytváří to tak velkou energii, která se musí tím či oním způsobem uvolnit," sdělil další australský seizmolog Mark Leonard.

Nejlidnatější země světa v ohrožení 

Indonésie leží na takzvaném tichomořském ohnivém pásu, tedy v zóně kde jsou zemětřesení a vulkanické erupce velmi časté. Z 500 aktivních sopek ve světě jich je 90 procent umístěno v tomto regionu.

Záchranné práce pokračují. Kromě armády se zapojili do pomoci také dobrovolníci.
Záchranné práce pokračují. Kromě armády se zapojili do pomoci také dobrovolníci. | Foto: Reuters

Přestože jsou ale v oblasti zemětřesení velmi častá, zpravidla unikají pozornosti širší veřejnosti, protože se odehrávají v řídce obydlených místech. 

Výjimku tvoří indonéské ostrovy: ve čtvrté nejlidnatější zemi světa žije 220 milionů obyvatel. V prosinci 2004 po zemětřesení o síle 9,4 stupně Richterovy škály a následných vlnách cunami zahynulo na severu Sumatry a zejména v provincii Aceh kolem 170.000 lidí. V roce 2005 na ostrově Nias přišlo po dalších otřesech o život 600 osob. V sobotu si záchvěvy o síle 6,3 stupně vyžádaly dalších více než 5000 obětí.

Kolem nejpostiženějšího města Bantul vyrostly během víkendu provizorní vojenské nemocnice.
Kolem nejpostiženějšího města Bantul vyrostly během víkendu provizorní vojenské nemocnice. | Foto: Reuters

Hrozí také vulkány

Kromě zemětřesení je Indonésie vystavena také vysoce aktivním vulkánům. Nejznámější je výbuch sopky Krakatoa ze srpna 1883, který podle svědků vyvolal cunami vysoké až 40 metrů. Zvýšené vlnobití pocítili i v Evropě. 

Tektonické desky se pod Indonésií pohybují v různé rychlosti, což vyvolává otřesy o různé síle. U ostrova Jáva je rychlost sedm až osm centimetrů za rok. Více na západ, u ostrova Sumatra, je rychlost šesticentimetrová. Tím pádem jsou tam i méně intenzivní zemětřesení. A čím více se jde na západ, tím jsou otřesy menší. Ovšem kromě výjimky z roku 2004.

 

Právě se děje

Další zprávy