Indonésie a Írán se sbližují. Přes jádro, ropu i islám

pav, Reuters
6. 3. 2008 12:20
Jakarta stojí v atomovém sporu na straně Teheránu

Jakarta - Když v pondělí Rada bezpečnosti OSN schválila už třetí balík sankcí proti Íránu za to, že se odmítá vzdát obohacování uranu ve svých jaderných zařízeních, jen jeden z patnácti členů rady nezvedl pro návrh ruku.

Byla to Indonésie.

ČTĚTE VÍCE: OSN schválila další sankce proti Íránu

Írán si této podpory cení. Už příští týden je v Teheránu očekáván indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono, který bude se svým íránským protějškem Mahmúdem Ahmadínežádem i nejvyšším duchovním vůdcem ajatolláhem Alím Chameneím jednat především o posílení spolupráce na poli energetického průmyslu.

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono
Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono | Foto: Reuters

Potvrdila to dnes indonéská vláda s tím, že na přetřes přijde i kontroverzní íránský jaderný program, jehož skutečné cíle by se podle názoru západních představitelů mohly lišit od těch deklarovaných.

Západ se obává, že se Teherán snaží vyvinout jadernou zbraň. Íránci to odmítají.

"Pozice indonéské vlády se nemění, nadále podporujeme právo Íránu vyrábět (jadernou) energii pro mírové účely a chceme, aby Írán posílil spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii," řekl podle agentury Reuters mluvčí indonéského prezidenta Dino Patti Djalal.

ČTĚTE TAKÉ: Jaderná elektrárna je proti islámu, tvrdí duchovní

Indonéská státní ropná společnost Pertamina vyšle do Íránu tým, který prodiskutuje plány na možné společné vybudování ropné rafinerie v Indonésii, která je jedinou zemí jihovýchodní Asie zastoupenou v ropném kartelu OPEC.

Exkluzivně
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Podobných zařízení už v největším souostrovním státu světa stojí devět. Indonésie každý den vyprodukuje milión barelů ropy, přesto 30 procent své spotřeby pokrývá dovozem.

I proto se do svého energetického sektoru usilovně snaží nalákat zahraniční investory. Do sporu o íránský jaderný program ale vstupuje i s ambicí posílit své postavení na poli mezinárodní diplomacie.

Hlas nejlidnatější muslimské země světa zatím v otázkách, které hýbou veřejným míněním v islámském světě (například blízkovýchodní mírový proces), nebylo příliš slyšet. Jakarta by to nyní ráda změnila.

 

Právě se děje

Další zprávy