Indii zasáhla extrémní vedra, na severu země už zemřelo nejméně 78 lidí

ČTK ČTK
17. 6. 2019 16:43
Vlna extrémních veder zabila za poslední dva dny v severoindickém státě Bihár minimálně 78 lidí, informovala v pondělí agentura AFP. Ve stejné oblasti také zemřelo 100 dětí na onemocnění mozku, které zřejmě vyvolal toxin obsažený v ovoci liči. Konzumace této plodiny byla už v minulých letech zmiňována jako možná příčina desítek dětských úmrtí v oblasti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zhruba 130 lidí bylo kvůli horku převezeno do nemocnice, většinou jde o lidi nad 50 let. Teploty v nejteplejší části dne dosahují až 45 stupňů. V nejhůře zasaženém okrese Gaja úřady nařídily mezi 11:00 a 16:00 zákaz vycházení u zbytných pracovních činností.

Květen a červen bývají v Indii nejteplejšími měsíci. Teploty přesahují 40 stupňů Celsia, než zemi ochladí monzunové deště.

Ve státě Bihár zemřelo od začátku měsíce také 100 dětí na onemocnění mozku, které zřejmě způsobila toxická látka obsažená v exotickém ovoci liči. Dalších asi 300 dětí bylo přijato na jednotky intenzivní péče.

Úmrtí jsou hlášena ze dvou nemocnic ve městě Muzaffarpur ve státě Bihár, který je proslulý rozlehlými sady, kde se pěstuje liči. U všech dětí lékaři zjistili příznaky akutní encefalitidy (zánětu mozku), uvedl představitel místních zdravotnických úřadů Ašók Kumár Singh. U většiny pacientů byla také zaznamenána hypoglykemie, tedy pokles hladiny glukózy v krvi.

Podobné případy se v Muzaffarpuru v období mezi květnem a červencem, kdy se liči obvykle sklízí, objevují od roku 1995. V roce 2014 si nemoc vyžádala 150 lidských životů. Podobné případy byly zaznamenány rovněž v Bangladéši a ve Vietnamu.

V roce 2015 američtí vědci zveřejnili studii, podle níž záhadná úmrtí stovek indických dětí mohou souviset s konzumací velkého množství liči na lačno. Vědci poukázali na to, že liči obsahuje toxin zvaný hypoglycin, který oslabuje schopnost těla produkovat potřebnou glukózu.

Protože ve většině případů děti jedly liči hned po ránu na zahnání hladu, aniž měly před spaním večeři, hladina cukru v jejich krvi byla před konzumací ovoce už dost nízká. U některých dětí pak nastalo hypoglykemické kóma, které může bez včasné pomoci vést k poškození mozku i ke smrti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy