Indie chce vyjednávat s Pákistánem "bez stínu terorismu"

ČTK ČTK
27. 9. 2014 18:25
Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru.
Indie.
Indie. | Foto: Aktuálně.cz

New York - Indický premiér Naréndra Módí chce vést dvoustranné rozhovory se sousedním Pákistánem "bez stínu terorismu". Šéf indické vlády to řekl v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku.

Minulý měsíc Indie oznámila, že odstupuje od plánovaných mírových rozhovorů o Kašmíru, o který vedou obě jaderné velmoci dlouholetý spor. Zdůvodnila to tím, že Pákistán chtěl nejprve vést konzultace s kašmírskými separatisty usilujícími o odtržení indické části Kašmíru.

"Chci vést dvoustranná jednání s cílem zlepšit přátelství a spolupráci se vší vážností a v atmosféře míru, bez stínu terorismu," řekl Módí podle agentury Reuters.

"Ale je také povinností Pákistánu, aby vyšel vstříc a vytvořil vhodnou atmosféru a se vší vážností přijal bilaterální dialog," dodal.

Problém: Podpora separatistů

Indie tvrdí, že Pákistán podporuje separatistické bojovníky, kteří překračují takzvanou linii kontroly, aby přepadávali indické síly. Linie rozděluje Kašmír mezi Indií a Pákistánem.

Kořeny sporu sahají do roku 1947, kdy se Britská Indie rozdělila podle náboženského klíče na převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán.

Strategický význam Kašmíru potvrzuje skutečnost, že o něj vedly obě země dvě ze tří vzájemných válek. První dvouletá indicko-pákistánská válka skončila v lednu 1949, další válku o ovládnutí celého Kašmíru svedla Indie s Pákistánem v roce 1965.

Separatisté z muslimského Kašmíru v současnosti usilují o nezávislost na převážně hinduistické Indii nebo o připojení k rovněž muslimskému Pákistánu. Radikálové vedou proti indické nadvládě od roku 1989 ozbrojený boj, který má na svědomí téměř 70 000 mrtvých, převážně z řad civilistů.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy