Indický guru Sai Baba považovaný za boha zemřel

ČTK ČTK
24. 4. 2011 10:41
Duchovnímu učiteli bylo 85 let
Ilustrační záběr
Ilustrační záběr | Foto: Reuters

Dillí - Indický náboženský guru Sai Baba, známý v celém světě a považovaný miliony svých přívrženců za živého boha, ráno zemřel v Indii ve věku 85 let.

"Sai Baba už není fyzicky s námi. Vydechl naposledy v 07:40 a zemřel na zástavu srdce a dechu," citovala agentura AFP z prohlášení vydaného vedením nemocnice v Puttaparthi ve státě Ándhrapradéš.

Před nemocnicí v rodném městě Satji Sai Baby, kde guru minulé tři týdny ležel v kritickém stavu, se shromáždily tisíce věřících. Policie musela zřídit bariéry k usměrňování davů.

Od hospitalizace duchovního učitele v nemocnici financované jeho organizací přijížděly a přicházely do Puttaparthi stovky jeho uctívačů. Mnozí dokonce kvůli nedostatku hotelových pokojů přespávali přímo na chodnících. Jako projev úcty k tomuto muži byly ve městě zavřeny obchody, hotely a kanceláře.

"On sám říkal, že bude žít do 96 let. Nemohl se zmýlit," řekl AFP jeden z dobrovolníků pracujících pro jednu z četných charitativních organizací Sai Baby.

Muž s nadpřirozenými schopnostmi

Guru Sai Baba byl podle přesvědčení svých stoupenců nadán nadpřirozenými schopnostmi, dokázal prý například zjevovat předměty, léčit nemoci v konečném, smrtelném stadiu a nořit se do vzpomínek na své minulé životy. Jeho organizace financují zdravotnické a vzdělávací projekty v Indii, zejména nemocnice, v nichž se léčí pacienti metodami nepoužívanými v tradiční medicíně.

Mezi jeho přívržence patřili bývalí indičtí prezidenti i premiéři, vlivní představitelé obchodních kruhů, stejně jako indická kriketová hvězda Sačin Tendulkar nebo americká herečka Goldie Hawnová. Jejich počet se odhaduje na deset milionů lidí z více než stovky zemí.

Sai Baba byl podle vlastního tvrzení reinkarnací Sai Baby ze Širdi, hinduistického světce, který zemřel v roce 1918.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy