Indický guru Sai Baba považovaný za boha zemřel

ČTK ČTK
24. 4. 2011 10:41
Duchovnímu učiteli bylo 85 let
Ilustrační záběr
Ilustrační záběr | Foto: Reuters

Dillí - Indický náboženský guru Sai Baba, známý v celém světě a považovaný miliony svých přívrženců za živého boha, ráno zemřel v Indii ve věku 85 let.

"Sai Baba už není fyzicky s námi. Vydechl naposledy v 07:40 a zemřel na zástavu srdce a dechu," citovala agentura AFP z prohlášení vydaného vedením nemocnice v Puttaparthi ve státě Ándhrapradéš.

Před nemocnicí v rodném městě Satji Sai Baby, kde guru minulé tři týdny ležel v kritickém stavu, se shromáždily tisíce věřících. Policie musela zřídit bariéry k usměrňování davů.

Od hospitalizace duchovního učitele v nemocnici financované jeho organizací přijížděly a přicházely do Puttaparthi stovky jeho uctívačů. Mnozí dokonce kvůli nedostatku hotelových pokojů přespávali přímo na chodnících. Jako projev úcty k tomuto muži byly ve městě zavřeny obchody, hotely a kanceláře.

"On sám říkal, že bude žít do 96 let. Nemohl se zmýlit," řekl AFP jeden z dobrovolníků pracujících pro jednu z četných charitativních organizací Sai Baby.

Muž s nadpřirozenými schopnostmi

Guru Sai Baba byl podle přesvědčení svých stoupenců nadán nadpřirozenými schopnostmi, dokázal prý například zjevovat předměty, léčit nemoci v konečném, smrtelném stadiu a nořit se do vzpomínek na své minulé životy. Jeho organizace financují zdravotnické a vzdělávací projekty v Indii, zejména nemocnice, v nichž se léčí pacienti metodami nepoužívanými v tradiční medicíně.

Mezi jeho přívržence patřili bývalí indičtí prezidenti i premiéři, vlivní představitelé obchodních kruhů, stejně jako indická kriketová hvězda Sačin Tendulkar nebo americká herečka Goldie Hawnová. Jejich počet se odhaduje na deset milionů lidí z více než stovky zemí.

Sai Baba byl podle vlastního tvrzení reinkarnací Sai Baby ze Širdi, hinduistického světce, který zemřel v roce 1918.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský parlament schválil obchodování se zemědělskou půdou

Ukrajinští zákonodárci schválili zrušení zákazu obchodování se zemědělskou půdou. Rozhodnutí zrušit zákaz, který byl v platnosti skoro 20 let, je součástí opatření, které vyžaduje Mezinárodní měnový fond (MMF) pro uvolnění úvěru ve výši osmi miliard dolarů (asi 198 miliard Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dříve vyzval zákonodárce, aby zákaz zrušili. V opačném případě, by podle něj mohl Ukrajině v důsledku koronavirové krize hrozit krach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy