Indická vláda měla namále. Kvůli jaderné dohodě s USA

man
22. 7. 2008 16:55
Kabinet premiéra Singha přežil hlasování o důvěře
Příznivci komunistů pálí figurínu premiéra Singha v Hajdarábádu.
Příznivci komunistů pálí figurínu premiéra Singha v Hajdarábádu. | Foto: Reuters

Dillí - Indická vláda se rozhodla vyjednat se Spojenými státy dohodu o jaderné spolupráci obou zemí. V jejím rámci by měly USA Indii poskytnout moderní nukleární reaktory a palivo k výrobě energie.

Místo dohody ale musel dnes kabinet Manmóhana Singha bojovat o holé přežití. Vládnoucímu Indickému národnímu kongresu hrozilo, že bude muset svoji pozici obhajovat v předčasných volbách.

Dnes se totiž v parlamentu hlasovalo o důvěře vládě a Singhův kabinet zkouškou prošel jen s odřenýma ušima. Získal 253 hlasů, proti bylo 232 poslanců.

Kromě opozice proti kabinetu hlasovali i komunisté a další levicoví poslanci, kteří vládu opustili právě kvůli chystané jaderné dohodě s Američany.

Dále čtěte
Autor fotografie: Reuters

Opoziční Indická lidová strana i krajní levice považují návrh smlouvy se Spojenými státy za ohrožení nezávislosti Indie. Vláda ale tvrdí, že země spolupráci s USA potřebuje, aby urychlila svůj technologický a ekonomický vzestup.

Americký prezident George Bush a indický premiér Singh se na textu smlouvy dohodli už v roce 2005. Schválil ji i americký Kongres.

V indickém parlamentu se ale vše zadrhlo. Washington přitom na Indy tlačí, aby dohodu schválili ještě do konce volebního období George Bushe. Tedy do ledna příštího roku.

Indický premiér Manmóhan Singh byl dnes ráno navenek optimistický...
Indický premiér Manmóhan Singh byl dnes ráno navenek optimistický... | Foto: Reuters

Dnešní jednání se koná v bouřlivé atmosféře. Vůdce opozičních lidovců vládu obvinil, že se snaží uplatit některé poslance, aby se zdrželi hlasování.

Indický národní kongres po letech strávených v opozici vyhrál volby v roce 2004. Kampaň vedla Sonia Gándhíová, snacha bývalé premiérky Indhíry Gándhíové a vdova po zavražděném politikovi Radžívu Gándhím.

Po vítězných volbách se však Sonia stáhla do pozadí a premiérské křeslo přepustila Manmóhanu Singhovi.

 

Právě se děje

Další zprávy