Dillí - Indická vláda se rozhodla vyjednat se Spojenými státy dohodu o jaderné spolupráci obou zemí. V jejím rámci by měly USA Indii poskytnout moderní nukleární reaktory a palivo k výrobě energie.
Místo dohody ale musel dnes kabinet Manmóhana Singha bojovat o holé přežití. Vládnoucímu Indickému národnímu kongresu hrozilo, že bude muset svoji pozici obhajovat v předčasných volbách.
Dnes se totiž v parlamentu hlasovalo o důvěře vládě a Singhův kabinet zkouškou prošel jen s odřenýma ušima. Získal 253 hlasů, proti bylo 232 poslanců.
Kromě opozice proti kabinetu hlasovali i komunisté a další levicoví poslanci, kteří vládu opustili právě kvůli chystané jaderné dohodě s Američany.
![Dále čtěte](http://cdn.xsd.cz/resize/3fe3df8cd99a3789b2012c4e09153671_resize=576,432_.jpg?hash=6e738f7184133d551c588a7f4f2dc5db)
Dále čtěte
Opoziční Indická lidová strana i krajní levice považují návrh smlouvy se Spojenými státy za ohrožení nezávislosti Indie. Vláda ale tvrdí, že země spolupráci s USA potřebuje, aby urychlila svůj technologický a ekonomický vzestup.
Americký prezident George Bush a indický premiér Singh se na textu smlouvy dohodli už v roce 2005. Schválil ji i americký Kongres.
V indickém parlamentu se ale vše zadrhlo. Washington přitom na Indy tlačí, aby dohodu schválili ještě do konce volebního období George Bushe. Tedy do ledna příštího roku.
Dnešní jednání se koná v bouřlivé atmosféře. Vůdce opozičních lidovců vládu obvinil, že se snaží uplatit některé poslance, aby se zdrželi hlasování.
Indický národní kongres po letech strávených v opozici vyhrál volby v roce 2004. Kampaň vedla Sonia Gándhíová, snacha bývalé premiérky Indhíry Gándhíové a vdova po zavražděném politikovi Radžívu Gándhím.
Po vítězných volbách se však Sonia stáhla do pozadí a premiérské křeslo přepustila Manmóhanu Singhovi.