Indická policie kvůli znásilnění turistky zatkla 5 mužů

ČTK ČTK
17. 3. 2013 15:33
Zatknutí předcházely výslechy a razie v okolních vesnicích
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Dillí - Indická policie podle agentury AP kvůli pátečnímu skupinovému znásilnění švýcarské turistky v centrálním státě Madhjapradéš zatkla pět mužů. 

Předcházelo tomu intenzivní vyšetřování, při němž policisté prováděli výslechy a razie ve vesnicích.

Skupina mužů v pátek večer napadla Švýcarku a jejího manžela při výletu na kolech v okrese Datia. Muže útočníci zbili a přivázali ke stromu, pak ženu znásilnili. Dvojici také okradli.

"Policisté poté prováděli razie v okolních vesnicích," řekl AP vysoký policejní představitel. Dvojice podle něj vypověděla, že útočníků bylo sedm nebo osm. Přesným počtem si ale švýcarští manželé nejsou jisti, protože byla už tma. Policie dnes uvedla, že v souvislosti s případem hledá ještě dva muže.

Násilí na ženách představuje v Indii velký problém. V poslední době vzbudil v zemi i ve světě velké pobouření případ studentky, která v prosinci zemřela po brutálním znásilnění několika muži v autobusu v hlavním městě Dillí.

Za znásilnění hrozí v Indii trest smrti

Z útoku byla obviněna šestice mužů. Jeden z nich je nezletilý, proto bude jeho případ projednávat soud pro mladistvé. Pětici dospělých násilníků podle nedávno zpřísněného zákona hrozil trest smrti.

Hlavní podezřelý v tomto případu, řidič autobusu Rám Singh, byl 11. března nalezen mrtev v hlídané cele dillíské věznice. Oficiálně spáchal sebevraždu, jeho rodina a obhájce ale vznesli obvinění, že byl zabit.

Indická média dnes zveřejnila neoficiální závěr vládou nařízeného vyšetřování okolností Singhovy smrti. Ze šetření podle dnešních indických médií vyplynulo, že ji zavinili tři dozorci "hrubou nedbalostí". Jeden z nich se prý vůbec nedostavil do služby, zatímco další vůbec nekonal předepsané pravidelné obchůzky, napsal list Hindustan Times s odvoláním na anonymní zdroje.


 

Právě se děje

před 5 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy