Přestřelka v Kašmíru. Při střetu indických a pákistánských vojáků zemřelo sedm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2019 10:16
Přestřelka mezi indickými a pákistánskými vojáky v himálajském regionu Kašmíru si v noci na úterý vyžádala životy sedmi lidí. Šlo o tři pákistánské vojáky, jednoho pákistánského vesničana, dvě Indky a příslušníka indické polovojenské policie. S odvoláním na sdělení úřadů o tom informovala agentura AP, podle které jde o jeden z nejtragičtějších incidentů od únorového sebevražedného útoku, při kterém v indické části Kašmíru přišlo o život více než 40 lidí.
Pohřeb jedné z obětí přestřelky v pákistánské části Kašmíru.
Pohřeb jedné z obětí přestřelky v pákistánské části Kašmíru. | Foto: Reuters

Pákistánská armáda v prohlášení uvedla, že tři pákistánští vojáci v noci na úterý přišli o život a čtvrtý byl zraněn, když na jejich pozice v pohraničním městě Rakhčikrí v Pákistánem kontrolované části Kašmíru zaútočili indičtí vojáci. Pákistánská armáda zároveň sdělila, že na indický útok reagovala. Podle pákistánské policie si indické ostřelování také vyžádalo život 70letého vesničana.

Indická armáda naopak obvinila Pákistán z ostřelování indické části Kašmíru a střelby z lehkých zbraní a doplnila, že pouze reagovala. Podle indické policie pákistánský útok zabil indickou ženu, mladou dívku a člena polovojenské policie, zatímco dalších 18 indických civilistů a pět vojáků bylo zraněno.

Islámábád a Dillí spolu od získání nezávislosti v roce 1947 vedly čtyři války, z nichž tři byly o himálajskou oblast Kašmír. Obě země, které jsou jadernými mocnostmi, si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Poslední příměří bylo uzavřeno v roce 2003.

Ačkoliv přestřelky mezi indickými a pákistánskými silami jsou v Kašmíru relativně časté, nejnovější incident se stal pouhých několik týdnů poté, co si útok sebevražedného atentátníka v indické části Kašmíru vyžádal životy 44 členů indické polovojenské policie. K útoku se přihlásilo islamistické povstalecké hnutí Džajše Muhammad, které bojuje proti indické nadvládě a má zázemí v Pákistánu.

Indie v reakci na útok podnikla v Pákistánu nálet, který byl podle ní namířen na pachatele únorového útoku. Pákistán následně sestřelil dvě indická vojenská letadla a zadržel jednoho pilota. Později Islámábád pilota zase předal Indům.

 

Právě se děje

před 36 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy