Přestřelka v Kašmíru. Při střetu indických a pákistánských vojáků zemřelo sedm lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 4. 2019 10:16
Přestřelka mezi indickými a pákistánskými vojáky v himálajském regionu Kašmíru si v noci na úterý vyžádala životy sedmi lidí. Šlo o tři pákistánské vojáky, jednoho pákistánského vesničana, dvě Indky a příslušníka indické polovojenské policie. S odvoláním na sdělení úřadů o tom informovala agentura AP, podle které jde o jeden z nejtragičtějších incidentů od únorového sebevražedného útoku, při kterém v indické části Kašmíru přišlo o život více než 40 lidí.
Pohřeb jedné z obětí přestřelky v pákistánské části Kašmíru.
Pohřeb jedné z obětí přestřelky v pákistánské části Kašmíru. | Foto: Reuters

Pákistánská armáda v prohlášení uvedla, že tři pákistánští vojáci v noci na úterý přišli o život a čtvrtý byl zraněn, když na jejich pozice v pohraničním městě Rakhčikrí v Pákistánem kontrolované části Kašmíru zaútočili indičtí vojáci. Pákistánská armáda zároveň sdělila, že na indický útok reagovala. Podle pákistánské policie si indické ostřelování také vyžádalo život 70letého vesničana.

Indická armáda naopak obvinila Pákistán z ostřelování indické části Kašmíru a střelby z lehkých zbraní a doplnila, že pouze reagovala. Podle indické policie pákistánský útok zabil indickou ženu, mladou dívku a člena polovojenské policie, zatímco dalších 18 indických civilistů a pět vojáků bylo zraněno.

Islámábád a Dillí spolu od získání nezávislosti v roce 1947 vedly čtyři války, z nichž tři byly o himálajskou oblast Kašmír. Obě země, které jsou jadernými mocnostmi, si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Poslední příměří bylo uzavřeno v roce 2003.

Ačkoliv přestřelky mezi indickými a pákistánskými silami jsou v Kašmíru relativně časté, nejnovější incident se stal pouhých několik týdnů poté, co si útok sebevražedného atentátníka v indické části Kašmíru vyžádal životy 44 členů indické polovojenské policie. K útoku se přihlásilo islamistické povstalecké hnutí Džajše Muhammad, které bojuje proti indické nadvládě a má zázemí v Pákistánu.

Indie v reakci na útok podnikla v Pákistánu nálet, který byl podle ní namířen na pachatele únorového útoku. Pákistán následně sestřelil dvě indická vojenská letadla a zadržel jednoho pilota. Později Islámábád pilota zase předal Indům.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy