reklama
 
 

IKEA znovu sáhla k cenzuře. Nevydá článek o lesbách

21. 11. 2013 14:40
V Rusku nevyjde magazín IKEA Family s reportáží o lesbickém páru z Londýna.

Moskva/Stockholm - Je tomu zhruba rok, co musel největší světový výrobce nábytku vysvětlovat, proč v saúdskoarabské verzi mezinárodního katalogu vyretušoval většinu dívek a všechny ženy.

Teď je IKEA na pranýři znovu.

V prosincovém vydání magazínu IKEA Family je reportáž o dvou lesbických ženách, které - spolu se svým synem - žijí v Londýně. Její poselství: i ve třech se dá žít v podkroví v jediné místnosti. "Jde to výborně," říkají Clara s Kirsty.

Text nazvaný "Clara & Kirsty" vychází ve 25 zemích. Jen ne v Rusku, píše na webu deník Süddeutsche Zeitung.

IKEA potvrdila, že článek z ruského vydání magazínu vyndala.

Podle mluvčí společnosti Ylvy Magnussonové se IKEA rozhodla článek stáhnout proto, že odporuje platným ruským zákonům. Ty zakazují propagovat homosexualitu na veřejnosti.

Smazaní mladíci v maskách

Firma se podle Magnussonové radila s právníky. A došla k závěru, že žádná jiná cesta, než prosincové číslo magazínu v Rusku upravit, neexistuje.

Není to poprvé, co IKEA v Rusku ustoupila politice, připomíná Süddeutsche Zeitung.

Firma měla před časem na svém webu fotku čtyř mladíků, kteří na reklamní akci IKEA přišli v maskách podobných těm, v nichž vystupovala dívčí punková skupina Pussy Riot.

Smazala je s odůvodněním, že firma nehodlá poskytovat "prostor k jakékoliv agitaci".

"Řetězec s nábytkem přitom rád operuje se sloganem 'IKEA vítá všechny lidi'. Ale když jde o obchod, přizpůsobí se," komentuje rozhodnutí švédského nábytkářského giganta televizní stanice n-tv. "Rusko je koneckonců pro koncern důležitý trh. Vedle Číny tu momentálně nejvíce roste," dodává.

Zákon proti homosexuálům

Zákon, kvůli němuž IKEA článek o lesbách v Rusku nevydá, vstoupil v platnost letos v červnu.

Nová právní norma trestá vysokými pokutami - anebo dokonce vězením - šíření informací o "netradičních sexuálních vztazích" v prostředí, kde se vyskytují nezletilé osoby. A magazín firmy, jejímiž zákazníky jsou často právě rodiny s dětmi, by se dětem do rukou nepochybně dostal.

V zahraničí vyvolal Putinem podepsaný zákon vlnu odporu. Homosexuální komunity vyzvaly k bojkotu ruského zboží, kulturních akcí i zimních olympijských her, které se příští rok v únoru konají v Soči.

autor: Zahraničí | 21. 11. 2013 14:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama