Vědci zrekonstruovali, jak vypadal pradávný ichthyosaurus. Vytvořili mu 3D dvojče

Jana Václavíková
11. 1. 2019 19:20
Před více než 60 lety narazil farmář v britském hrabství Warwickshire na nečekaný objev. Ve čtyřmetrové hloubce našel kostru živočicha starého dvě stě milionů let. Nyní se fosilie díky moderním technologiím dostane k vědcům po celém světě.
Pravděpodobný vzhled ichthyosaurů.
Pravděpodobný vzhled ichthyosaurů. | Foto: Biodiversity Heritage Library / WikiMedia Commons

Nalezený ichthyosaurus, mořský živočich podobný svým vzhledem dnešnímu delfínovi, uhynul přibližně před 200 miliony let. Nález je ovšem vzácný především proto, že kostra, kterou farmář v roce 1955 objevil, je velice zachovalá. Lebka je téměř kompletní - nechybí jí zuby ani hřbetní a ocasní ploutev. Kostra je potažená zbytky kůže.

"Trvalo více než půl století, než byl tento ichthyosaurus prostudován a popsán, ale čekání stálo za to," uvedl pro britskou stanici BBC paleontolog a expert na ichthyosaury Dean Lomax.

Paleontologové Nigel Larkin a Laura Porrová nález blíže popsali ve studii, kterou zveřejnili na vědeckém webu PeerJ. Aby tak mohli učinit, museli se podívat pod svrchní část lebky. Využili k tomu moderní lékařskou neinvazivní techniku - tomografii.

"Tomografie nám umožňuje podívat se dovnitř fosilie. V tomto případě můžeme spatřit kanálky uvnitř lebky, v nichž se původně nacházely žíly a nervy," říká spoluautorka výzkumu Porrová.

Paleontologové k tomografii využili veterinární medicínské zařízení běžně určené pro koně a jiná velká zvířata. Lebka mořského živočicha se v něm objevila úplně poprvé. Díky naskenování pak vytvořili 3D rekonstrukci kostry, která bude sloužit jako "jiný typ" fosilie. Bude digitálně uchovaná a dostupná vědcům po celém světě.

Kostra stovky milionů let starého ichthyosaura se nyní nachází ve vědeckém muzeu v britském Birminghamu, 3D model je dostupný na webových stránkách výzkumu.

Studie navíc odhalila, že živočich byl dříve nepřesně označen. Vědci ho považovali za běžně se vyskytujícího ichthyosaura, nejnovější výzkum ovšem dokazuje, že jde o jedinečného protoichthyosaura. Tyto rody se liší hlavně ve velikosti, protoichthyosaurus je až dvakrát delší.

Nalezený mořský živočich měřil tři až čtyři metry a je jedním z největších zástupců tohoto druhu, kteří byli ve Velké Británii objeveni.

Ichthyosauři se na Zemi poprvé vyskytli před 251 miliony lety v druhohorách v období jura. Až o dvacet milionů let později se objevili i dinosauři.

V své době byli ichthyosauři na vrcholu potravního řetězce, k čemuž jim pomáhaly ostré zuby, velikost i rychlost, kterou dokázali vyvinout. Podle časopisu National Geographic plavali tito "rybí plazi", jak by se doslovně dal přeložit jejich název, rychlostí až 35 kilometrů za hodinu.

Ichthyosauři byli navíc vybaveni perfektním zrakem, za který mohla velikost jejich očí. Podle magazínu měli největší oči, které kdy byly u zvířat objeveny. Díky tomu viděli i ve velkých hloubkách.

Video: Na čínském staveništi našli dinosauří vejce staré 70 milionů let

Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy