Vědci objevili nový druh dinosaura. Obří zvíře žilo na nečekaném místě

Jana Václavíková
5. 11. 2018 15:22
Paleontologové objevili v západní části Argentiny fosilie dosud neznámého druhu býložravého dinosaura. Nezvyklé je i místo, kde byly ostatky nalezeny.
Ilustrace, jak vypadal Lavocatův ještěr, nově nalezený druh dinosaura.
Ilustrace, jak vypadal Lavocatův ještěr, nově nalezený druh dinosaura. | Foto: Jcarballido/Wikimedia Commons

Jedná se o ostatky dinosaurů, kteří zemřeli přibližně před 110 miliony lety, v argentinské provincii Neuquén. Paleontologové novému druhu dali název Lavocatův ještěr, informoval britský deník The Guardian.

Nalezené ostatky patřily jednomu dospělému dinosaurovi o velikosti 12 metrů a dvěma mláďatům dosahujícím až sedmi metrů. Paleontologové odhadují, že se tento druh pohyboval ve skupinách, s největší pravděpodobností tito tři dinosauři společně i zemřeli.

Jejich ostatky jsou navíc velmi zachovalé, takže odborníci nyní mají dobrou představu, jak dinosauři vypadali. "Našli jsme většinu lebeční kosti: čumák, čelisti, mnoho zubů, ale také kosti očnice, takže jsme byli schopni vytvořit téměř kompletní rekonstrukci," popsal Jose Luis Carballido, který se na výzkumu podílel.

Kromě toho vědci na místě objevili i kosti krku, ocasu a zad.

Okolí města Neuquén, kde argentinsko-španělský tým fosilie našel, bylo před miliony let pouští s podmínkami nepříznivými pro život. Zdejší nález proto vědce překvapil.

Takhle vypadal nový druh dinosaura, kterého vědci nalezli v Argentině.
Takhle vypadal nový druh dinosaura, kterého vědci nalezli v Argentině. | Foto: PaleoEquii / Wikimedia Commons

"Dokážeme si představit, že se dinosauři dokázali přizpůsobit pohybu v suchém terénu s málem vegetace, nízkou vlhkostí a nedostatkem vody. Přesto na místě, kde jsme je našli, byste fosilie nehledali," doplnil Carballido.

Objevený druh prastarého živočicha patří mezi největší dinosaury, kteří kdy kráčeli po zemi. Sauropodi, jak se skupina velkých dinosaurů nazývá a do níž patří i Lavocatův ještěr, byli býložravci, kteří se vyznačovali dlouhými krky, malou velikostí lebky a dlouhým ocasem. Patřili mezi ně například brontosauři nebo supersauři dosahující až 34 metrů a 120 tun váhy.

Nález přichází jen pár měsíců po objevení jiného druhu dinosaura s názvem Ingentia prima patřící k prvním sauropodům. Z něj se následně mohl vyvinout i nově objevený dinosaurus. Ingentia prima byl také objeven v Argentině.

Video: Fosilie dinosaura byly objeveny i na čínském staveništi

Na čínském staveništi našli dinosauří vejce. Podle vědců jsou stará 70 milionů let. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 1 hodinou

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy