Vědci objevili nejstarší zvíře na Zemi. Žilo před 550 miliony let

Zahraničí Zahraničí
22. 9. 2018 19:35
Fosilie živočicha nesoucího název Dickinsonia už byly objeveny dříve. Považovali ho ale za houbu nebo lišejník.
Dickinsonia
Dickinsonia | Foto: Wikimedia Commons/Verisimilus

Canberra - Fosilie živočicha, který žil před 558 miliony let, zřejmě patří nejstaršímu zvířeti na Zemi. V nové studii, o které informoval britský deník The Guardian, to tvrdí vědci z Australské národní univerzity.

Ti zkoumali organické molekuly uchované na fosilii organismu známého pod latinským názvem Dickinsonia. Zjistili, že jde o molekuly živočišného tuku, a tedy Dickinsonia byla ve skutečnosti zvíře.

Vyřešili tak spekulace a desetiletí trvající záhadu. A k tomu objevili nejstarší zvíře na světě, protože Dickinsonia žila v době před vznikem dnes známých živočišných kmenů. O 20 milionů let dříve, než na počátku prvohor proběhla takzvaná Kambrická exploze. Během ní došlo z dosud neznámého důvodu k náhlému nárůstu mnohobuněčných organismů.

Dickinsonia zažila dobu, kdy se teprve začali objevovat živočichové, kteří vypadají jako ti, jež známe dnes. Byla u zrodu členovců, mlžů a plžů.

Dickinsonia samotná byla živočich oválného tvaru a dorůstala velikosti až 1,4 metru. Dlouho nebylo jasné, jestli se jednalo o živočicha, houbu, nebo lišejník. Obecně se totiž mělo za to, že v období ediakaru život na Zemi ještě nedosahoval takového vývoje.

"Teď ale víme, že živočišný život začal ještě před obdobím kambria v ediakaru," komentovala zjištění Emily Mitchellová z univerzity v Cambridge, která se zabývá životem ve starohorách. "Přesto tito živočichové vypadali velmi odlišně oproti moderním zvířatům," dodala.

Video: Vědci rozluštili genetický kód pšenice

Vědci rozluštili genetický kód pšenice. Zrychlí se šlechtění jejích odrůd i zlepší její vlastnosti | Video: Akademie věd ČR
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy