I po 5 pivech lze řídit, tvrdí prodejce nových pilulek

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 8. 2012 10:35
Dopravní experti i policie tvrdě kritizují "zázračný" medikament na potlačení opilosti
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Londýn - Britští lékaři, dopravní experti, policisté a militantní abstinenti spojili síly v boji proti tabletkám, jež mají ošálit dechovou zkoušku na alkohol.

Přípravek Alcopal je údajně tak účinný, že může ohrozit životy.

Podle 64letého obchodníka Arthura Kibbleho je totiž po jeho pozření možné vypít téměř pět piv (nebo odpovídající množství jiného alkoholu) a stejně "nenadýchat".

Alcopal zřejmě skutečně funguje, protože už byl zakázán ve Spojených státech.

Ti, kdo by si mysleli, že jde o zázračnou látku, která jim dovolí beztrestné "jízdy pod vlivem", ale budou zklamáni. Látka totiž funguje tak, že brání vstřebávání alkoholu ze žaludku a tlustého střeva do krevního řečiště, čímž brzdí rozvoj opilosti.

 

Berou se před a po začátku konzumace a mají fungovat podobně jako potravinové doplňky pro zmírnění kocoviny, které jsou běžně k dostání i na českém trhu.

Nařčení z toho, že podporuje nebezpečnou jízdu pod vlivem alkoholu, se ale Kibbe nebojí. 

"Neobhajuji to, když se motoristé opijí do němoty a pak se snaží řídit. Tyto prášky vám ale pomohou psychicky, protože vám zabrání přebrat a poskytnou jakousi ochranu játrům a ledvinám. Máte to prostě víc pod kontrolou," vysvětlil prodejce listu Daily Mail, který na případ upozornil.

"Je to naprosto legální a bezpečné, jinak bych to neprodával,"  dodal Arthur Kibble. Vzápětí ale Daily Mailu přiznal, že stejně myslí na řidiče. "Jsou určeny pro ty, kdo byli chyceni po dvou pivech za volantem a musejí kvůli tomu před soud."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Vláda schválí přesun 5 miliard korun z rezervy armádě, potvrdil Babiš

Vláda na svém středečním mimořádném jednání schválila přesun pěti miliard korun z vládní rozpočtové rezervy ve prospěch rozpočtu ministerstva obrany. České televizi to při večerním jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO), později informaci potvrdil i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Peníze armádě poslanci odebrali při prosincovém schvalování státního rozpočtu, aby vyhověli požadavku komunistů a získali potřebné hlasy pro jeho schválení. Slibovaný termín k vrácení částky se poté několikrát posunoval. "Večer vláda schválí přesun z vládní rozpočtové rezervy do rozpočtu armády ve výši pěti miliard, zbytkových pět se vyjasní po analýze nároků jednotlivých resortů včetně obrany. Předpokládám, že to bude příští měsíc," řekl Babiš České televizi.

"Jsem rád, že vláda dnes schválila převedení 5 mld. Kč z rozpočtové rezervy do rozpočtu ministerstva obrany. Je to alespoň částečné naplnění slibu vojákům a výsledek složitých jednání. Věřím, že v únoru vláda projedná i přesun zbylých finančních prostředků," napsal Metnar na svém twitterovém účtu.

Vláda původně slíbila, že deset miliard vrátí armádě na své první lednové schůzi, později Babiš hovořil o termínu do konce ledna. Ministr Metnar věří i nadále tomu, že vláda v únoru projedná vrácení zbývajících peněz. 

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy