Jemenské hnutí, které si říká Húsíové, vysílá na židovský stát drony s výbušninami. Izrael zatím všechny sestřelil nad Rudým mořem, kde hlídkují izraelské armádní čluny se systémy protivzdušné obrany.
Dva drony, které podle izraelské armády taktéž vzlétly z Jemenu, ale minulý pátek explodovaly v egyptských letoviscích Taba a Nuvajba. Cestovní kanceláře v důsledku útoku evakuovaly turisty včetně těch českých z letovisek u Rudého moře.
Poradce izraelského premiéra Benjamina Netanjahua pro národní bezpečnost Cachi Hanegbi označil útoky z Jemenu za nepřijatelné. Neřekl však, jak se na ně chystá Izrael odpovědět. "Snaží se odvést naši pozornost od Gazy," uvedl na adresu jemenských šíitských povstalců mluvčí izraelské armády Daniel Hagari.
Cílem ostřelování z Jemenu je především přístav Ejlat na břehu Rudého moře. V posledních dnech v něm zněly sirény varující před útokem. Na to Ejlat ležící daleko od Gazy i Západního břehu Jordánu není na rozdíl od jiných izraelských měst zvyklý.
Húsíové, kteří ovládají severozápad Jemenu včetně metropole Saná, hrozili svým zapojením do konfliktu od chvíle, co začal Izrael v reakci na útok Hamásu bombardovat Pásmo Gazy. "Vyslali jsme na Izrael velký počet balistických raket a dronů. A další budou následovat, pomáháme Palestincům k vítězství," prohlásil mluvčí Húsíú Jahjá Sarí.
Kdo jsou Húsíové
Húsíové patří spolu s Hamásem nebo Hizballáhem do koalice, za kterou na Blízkém východě stojí Írán. Ten Húsíům posílá na lodích zbraně a finančně je podporuje v občanské válce, kterou vedou proti jemenským silám podporovaným Saúdskou Arábií.
Húsíové obývají hlavně hornatý sever země a roky si stěžovali, že vláda v hlavním městě nefinancuje na jejich území žádné projekty. Stížnosti přerostly v povstání, které se v roce 2004 rozhodl tehdejší prezident Alí Abdalláh Sálih potlačit vysláním vojska. Povstalce tvořili hlavně muži z kmene Húsí, odtud název Húsíové.
Po těžkých bojích, masivním bombardování a útěku mnoha civilistů z měst a vesnic se armádě podařilo obklíčit vůdce rebelů Husajna Húsího. S několika bojovníky a svojí rodinou se na útěku skryl v jeskyních hluboko v horách, které jsou nedostupné pro armádní tanky a další vojenská vozidla. Vojáci do jeskyně pustili slzný plyn a nalili benzin, který zapálili. Když se Húsí objevil před vchodem do jeskyní, jeden z vojáků ho zastřelil.
Vedení rebelů převzal Husajnův bratr Abdalmálik Húsí a ozbrojený odpor zesílil. Jemenská armáda si počínala brutálně. Zastřelené nebo popravené húsíjské bojovníky přivazovala zezadu na vozidla a pro výstrahu s nimi projížděla městy a vesnicemi, v nichž měli Húsíové sympatizanty. Povstalci naopak přenesli válku do metropole Saná a jejího okolí, kde přepadali a zabíjeli vojáky.
Húsíové využili situace a v září 2014 nečekanou ofenzivou dobyli hlavní město. Postupovali dál na jih, a když stáli až před přístavem Aden na pobřeží Indického oceánu, Saúdská Arábie se na jaře dalšího roku rozhodla zasáhnout. Do války poslala 150 tisíc vojáků.
Húsíové se bránili s pomocí Íránu a před čtyřmi lety si poprvé vyzkoušeli taktiku odpalování balistických střel a dronů na dlouhou vzdálenost. V roce 2019 zasáhli saúdskorabská ropná pole a terminály, vzdálené přes tisíc kilometrů od Jemenu. Nyní pálí ještě dál, na Izrael.
"Húsíové jsou součástí íránské snahy rozšířit válku, která začala útokem Hamásu na Izrael 7. října," napsal v úterý Seth Frantzman, komentátor deníku The Jerusalem Post.