Hurikán Matthew už má na kontě nejméně jedenáct obětí. Kuba evakuovala přes 300 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 10. 2016 7:47
Nejméně jedenáct obětí způsobil hurikán Matthew, který přešel přes Haiti, Kubu a přes Bahamy míří směrem k USA. Dosud nejsilnější karibská bouře za poslední léta zasáhla západní část Haiti, kde lidé po ničivém zemětřesení z roku 2010 žijí stále v nouzových příbytcích, což je činí zranitelnějšími vůči záplavám či sesuvům půdy, které se kvůli prudkému lijáku a větru očekávají. Značné škody se dají očekávat i na Kubě.
Hurikán Matthew na Haiti.
Hurikán Matthew na Haiti. | Foto: Reuters

HavanaHurikán Matthew po přechodu západního pobřeží Haiti a východního cípu Kuby zamířil přes Bahamy k jihovýchodu Spojených států. Živel již způsobil smrt 11 lidí, převážně na Haiti a v sousední Dominikánské republice. Doprovází ho prudký liják a vichr o nárazové rychlosti až 215 kilometrů v hodině, které za sebou zanechaly stovky poničených domů a zaplavené ulice.

Střed hurikánu se okolo 05:00 SELČ nacházel přibližně 30 kilometrů severozápadně od Kuby, informovalo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Vzdušná masa mířila rychlostí 15 kilometrů v hodině severním směrem k bahamským ostrovům a Floridě, k níž by se měla přiblížit ve čtvrtek. NHC již vydalo pro její obyvatele varování.

Matthew zasáhl západní část Haiti, kde žije část obyvatel po ničivém zemětřesení z roku 2010 stále v nouzových příbytcích, což je činí zranitelnějšími vůči záplavám či sesuvům půdy, které se kvůli prudkému lijáku a větru očekávají. Mnoho z nich našlo azyl v nemocnicích, které jsou však přeplněné a nemají dostatek vody. Podle zmocněnce OSN pro Haiti Mourada Wahby je mimo domov na 10 tisíc lidí a jde o nejhorší katastrofu v nejchudší karibské zemi od zmíněných otřesů. Úřady opakovaně vyzývaly k evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí, část lidí ale možnost odchodu kvůli obavám ze ztráty majetku podle agentury AP odmítla.

Haitští činitelé zatím nemají přesné představy, jaké škody Matthew napáchal, i slabší bouře však v minulosti připravily v zemi o život stovky lidí. "Co víme, je fakt, že bylo poničeno mnoho, mnoho domů. Některé přišly o střechy, zatímco další byly zcela zničeny," řekl podle AP ministr vnitra François Anick Joseph.

Dosud má nejsilnější karibská bouře za poslední léta na svém kontě nejméně 11 obětí, z toho pět právě na Haiti a čtyři v Dominikánské republice.

Značné škody se dají očekávat i na Kubě. Ve východokubánském městě Baracoa ničil vítr střechy některých domů a vlny vysoké až šest metrů zaplavovaly pobřežní ulice. Na východě ostrova bylo evakuováno přes 300 tisíc lidí.

Na Matthewův příchod se připravují i státy na jihu USA. Guvernérka Jižní Karolíny Nikki Haleyová vyhlásila stav ohrožení a oznámila, že během středy hodlá vydat příkaz k evakuaci více než milionu lidí. Podobná opatření chystá i floridský guvernér Rick Scott.

 

Právě se děje

Další zprávy