Myrtle Beach, Jižní Karolína - Jon Huntsman vzdal svůj boj o nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu. Průzkumy veřejného mínění totiž ukázaly, že v sobotních primárkách v Jižní Karolíně by skončil zřejmě poslední.
Odstoupením Huntsmana se pole republikánských kandidátů zužuje na pětici mužů: Mitta Romneyho, Newta Gingriche, Ricka Santoruma, Rona Paula a Ricka Perryho.
Boj o nominaci již vzdali bývalý minnesotský guvernér Tim Pawlenty, bývalý manažer řetězce rychlého občerstvení Pizza Hut Herman Cain, minnesotská kongresmanka Michele Bachmannová a nyní i Jon Huntsman, bývalý guvernér státu Utah a donedávna i velvyslanec USA v Číně.
V anketě z minulého týdne se Huntsman umístil s pouhými čtyřmi procenty stoupenců za všemi svými rivaly. Přitom od roku 1980 platí, že ten, kdo vyhraje republikánské primárky v Jižní Karolíně, získá vždy nakonec i nominaci na prezidenta za Republikánskou stranu.
Konzervativci Huntsmanovi nevěří
Huntsman, jenž je stejně jako Romney mormon a měl se v sobotu v noci v Myrtle Beach účastnit další debaty republikánských kandidátů, akceptuje to, co bylo zřejmě nevyhnutelné.
Jeho politické názory nerezonují s náladou v Republikánské straně, jež se posunula v minulých letech silně doprava.
Huntsman si v očích konzervativců uškodil především tím, že přijal od demokratického prezidenta Baracka Obamy nabídku, aby se stal americkým velvyslancem v Číně.
Bývalý guvernér Utahu také během své kampaně republikánské voliče mátl, neboť vystupoval nadmíru umírněně, ale prohlašoval přitom, že je z republikánských kandidátů nejkonzervativnější.
Jeho blížící se pád naznačily už primární volby v New Hampshiru, kde nutně potřeboval skončit alespoň druhý. Místo toho se umístil až na třetím místě, i když potom ještě halasně prohlašoval, že je to úspěch a že bude bojovat dál.
Po volebních průzkumech v Jižní Karolíně, v nichž skončil v popularitě i za jistým nevýznamným moderátorem satirických talk show, však změnil podle lidí v jeho volebním týmu názor.