Humanitární konvoj v Aleppu zničil nálet. Satelitní snímky vyvracejí tvrzení Ruska

ČTK ČTK
5. 10. 2016 15:40
Zničení humanitárního konvoje, který v září mířil do obleženého Aleppa, má na svědomí letecký útok. Podle odborníka OSN to dokazují satelitní snímky. Spojené státy z útoku obviňují Rusko. Moskva to však odmítá, a dokonce zpochybňuje, že na konvoj zaútočila letadla. Aleppo, o které se už 14 dní intenzivně bojuje, zůstává obležené. OSN odhaduje, že polovina z jeho 275 000 obyvatel chce z města odejít.
Foto: Reuters

Damašek/Ženeva – Satelitní záběry podle názoru odborníka dokazují, že humanitární konvoj OSN byl v září v Sýrii zničen při náletu. USA z útoku viní Rusko. Moskva to odmítá a zpochybňuje, že na konvoj zaútočila letadla.

V konvoji vyslaném OSN a Červeným půlměsícem bylo asi 30 kamionů; 18 z nich bylo zničeno včetně nákladu. Zahynulo 20 lidí.

OSN odhaduje, že z východního Aleppa, o nějž se intenzivně bojuje čtrnáct dní, chce odejít až polovina z jeho 275 000 obyvatel.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun minulý týden oznámil, že OSN nechá incident vyšetřit.

Byl to nálet

Lars Bromley z agentury OSN UNOSAT ve středu v Ženevě sdělil, že z analýz satelitních záběrů vyplývá, že "to byl nálet". "Myslím, že to potvrdilo také mnoho jiných zdrojů," řekl Bromley.

Ze snímků je podle něj také zřejmé, že od obnovení bojů před čtrnácti dny je mnoho už v minulosti poškozených míst v mnohem horším stavu, než ukazovaly předchozí snímky. "Hledíte v určitém smyslu na šířící se sutiny," řekl Bromley.

Útok na konvoj v provincii Aleppo byl poslední ranou příměří, které Rusko s USA dojednaly pro Sýrii 9. září. O deset dní později syrská armáda klid zbraní vypověděla a začalo se znovu bojovat. Rusko-americká roztržka tento týden vyústila v přerušení bilaterálních jednání o obnově příměří.

Nejtěžší boje jsou v Aleppu. OSN odhaduje, že až polovina z 275 000 obyvatel jeho východní části chce kvůli nedostatku jídla odejít. Podle OSN rychle stoupají ceny potravin i otopu, takže lidé většinou jídlo připravují na ohni ze zapálených plastů.

OSN tvrdí, že ženy zahánějí hlad pitím velkého množství vody, aby mohly dát jídlo dětem. "Šetření ve východním Aleppu prokázalo, že 50 procent obyvatel projevilo přání odejít," sdělil úřad OSN pro koordinaci humanitární pomoci.

USA a další západní země viní syrskou armádu a Rusko z bombardování civilistů a také zdravotnických zařízení. Rusko a Damašek tvrdí, že útočí jen na povstalce.

Neutěšená situace v obleženém městě

Východní Aleppo je obléháno a kamiony s pomocí se tam nemohou dostat. Humanitární pracovníci oznámili, že rozdali asi 14 000 potravinových balíčků pro děti mladší šesti let. Protože je málo plynu na vaření, rodiny prý mají problém něco připravit. Civilisté prý proto pálí cokoli, co hoří, včetně plastu. Voda se někdy donáší až z dvoukilometrové vzdálenosti.

V rodinách podle OSN přibývá konfliktů a ženy často viní muže, že se rozhodli zůstat ve městě a nevyužili možnosti odejít.

Podle středečních zpráv se bojuje také u syrsko-turecké hranice.

Na vesnici, kterou kontrolují radikálové z organizace Islámský stát (IS), útočí turecká letadla a stroje mezinárodní koalice vedené USA. Podle organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) tam ve středu přišlo o život 19 civilistů.

Cílem těchto útoků je podle agentury Reuters vytlačit IS od hranice, zejména z města Al-Báb. Vesnice, z níž jsou dnes hlášeny oběti, je od Al-Bábu vzdálená asi 16 kilometrů.

Lidé během bombardování čelí bezprecedentnímu utrpení, jsou shazovány stovky bomb, říká regionální koordinátorka Eleanor McClelland z Člověka v tísni. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy