Hrdina Walesa se změnil. Je z něj starý zapšklý muž

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
24. 3. 2013 15:10
Polskou společností hýbou homofobní výroky bývalého prezidenta
Lech Walesa si vydělává přednáškami ve světě. Zatím.
Lech Walesa si vydělává přednáškami ve světě. Zatím. | Foto: Reuters

Varšava - Bývalý polský prezident a nositel Nobelovy ceny za mír Lech Walesa se v Polsku postaral o pořádný rozruch. Bouři nevole nedávno vyvolal svými názory na homosexuály.

Podle něj by poslanci, kteří se hlásí k sexuálním menšinám, měli ve sněmovně sedět v poslední lavici a "nejraději za zdí".

Přestože si Poláci na jeho "prostořekost" již zvykli, mnozí mají za to, že to tentokrát přehnal. Zároveň upozorňují, že se od časů své legendární slávy změnil a je stále víc osamělý a zapšklý.

"Walesa je člověk znuděný a unavený, ale především osamocený," napsal o někdejším vůdci Solidarity polský týdeník Newsweek. Jeho homofobní výroky mohou být podle něj pro bývalého politika "fatální". Poslední dobou se totiž živí zejména přednáškami ve světě, mimo jiné v USA.

Walesa sám však tvrdí, že je mu to jedno. "Je to poslední rok mých přednášek. Mám toho - upřímně - dost," přiznal.

Ztráta lukrativních nabídek

Ostrým výpadem proti homosexuálům Walesa popudil nejen své oponenty, ale i vlastního syna Jaroslawa, který je poslancem Evropského parlamentu.

"Padla slova, která neměla padnout. Chytil jsem se za hlavu, když jsem slyšel, co otec řekl o homosexuálech. Nesouhlasím s otcem," řekl.  Podle něj jsou otcovy výroky "z gruntu špatné a škodlivé".

Slavnostní ceremoniál na výročí Solidarity.
Slavnostní ceremoniál na výročí Solidarity. | Foto: Reuters

Walesa si však za svými slovy stojí, přestože riskuje mezinárodní reputaci i ztrátu lukrativních nabídek. Dosud byl jedním z nejžádanějších lektorů na světových univerzitách. V jedné době prý za přednášku dostával až 100 tisíc dolarů, nyní je to prý deset až dvacet tisíc.

Otec osmi dětí si přitom v minulosti stěžoval, že s prezidentským důchodem těžko vyjde. Má prý pouze 4 000 zlotých (asi 24 tisíc korun), zatímco chod domácnosti ho vyjde přinejmenším na 6 000.

"V univerzitních kruzích v USA, kde si vydělává přednáškami, se ten projev odrazí širokým echem," míní europoslanec Adam Bielan. Upozornil zároveň, že názory exprezidenta jsou obecně vzdálené politické korektnosti. "Neuvědomuje si, co říká," uvedl.

Podle místopředsedy Sejmu Jerzyho Wenderlicha byl Walesův výpad "projevem troglodyty".

"Z lidského pohledu je to odporné. Člověku, který je nositelem Nobelovy ceny za mír, nepřísluší podobné úvahy," míní. Domnívá se, že si bývalý politik zavřel cestu na univerzity. "Nikdo se zdravým rozumem ho nebude zvát na přednášky jako morální autoritu, když si uvědomí, co řekl," prohlásil.

"Celý národ mě podporuje"

Foto: Reuters

Kontroverzními názory se Walesa vklínil do debat o registrovaném partnerství v Polsku. Podle něj se "menšina snaží ovládat většinu", a popírá tak demokratické zásady. Na dotaz, zda se mají homosexuálové i v parlamentu "držet při zdi", v rozhovoru pro soukromou televizi TVN 24 řekl: "Samozřejmě."

"Možná ještě dál než za zdí," dodal. "Nepřeji si, aby menšina, se kterou nesouhlasím, i když ji toleruji, chápu a nemám výhrady, vycházela do ulic a balamutila mé děti a vnuky," řekl. Podle něj by se "gay parády" měly konat na okrajích měst, nikoli v centrech, aby to odráželo jejich pozici ve společnosti.

Médiím se pak chlubil dopisy s homofobním obsahem. "Celý národ mě podporuje," reagoval na vlnu nevole. "Takovou podporu a pochopení jako nyní jsem snad nikdy neměl. To je povzbuzující," tvrdil pyšně.

Gazeta Wyborcza: "Dědek, který si něco plká"

Podle přátel oslovených týdeníkem Newsweek se Walesa, kterému letos bude sedmdesát, poslední dobou "straní lidí a je rozhořčený".

"Vytvořila se kolem něj prázdnota. Upřímně řečeno, z vlastní vůle," uvedl jeho bývalý spolupracovník Krzysztof Pusz. Celé dny prý vysedává se sluchátky v uších, poslouchá rádio nebo se zahloubá do internetu.

Kritici Walesovi vyčítají nedostatek taktu, tolerance i vzdělání. "Zahanbil Nobelovu cenu svými slovy o 'lavicovém ghettu' pro homosexuály," napsala na svém Facebooku známá novinářka Radia Zet Monika Olejniková.

List Gazeta Wyborcza pak v jednom z komentářů napsal, že "Walesa je děděk, který si něco plká u oběda".

Roztrpčení nad výroky exprezidenta vyjádřila světoznámá režisérka Agnieszka Hollandová, jejíž dcera se hlásí k lesbické orientaci. "Byla jsem z toho velmi smutná," uvedla autorka filmu Hořící keř o Janu Palachovi. Podle ní by člověk s takovým mezinárodním kreditem měl být opatrnější, navzdory možné podpoře.

"Kdyby řekl něco proti Židům nebo k trestu smrti, pak by vlna (podpory) byla ještě větší. Vyburcováním zlých emocí v lidech je snadné získat si podporu," poznamenala.

 

Právě se děje

Další zprávy