Hovory milionů Američanů sledují špioni

Red Zah, ČTK
11. 5. 2006 20:35
Washington - Telefonní hovory až desítek milionů Američanů jsou monitorovány tamní rozvědkou. Vzniknout tak má největší databáze na světě.
Prezident Bush praxi s monitorováním hovorů ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.
Prezident Bush praxi s monitorováním hovorů ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. | Foto: Aktuálně.cz

Americká rozvědka tajně shromažďuje záznamy o telefonních rozhovorech Američanů. Podle deníku USA Today je cílem snaha vybudovat databázi záznamů o veškerých rozhovorech, které se v zemi uskutečňují.

Deník s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že má informace o tom, že některé telekomunikační společnosti začaly záznamy o hovorech desítek milionů jejich zákazníků krátce po útocích z 11. září 2001 předávat americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA).

Ta se zaměřuje na kódování a elektrotechnickou špionáž a je označována za nejutajenější vojenskou agenturu USA.

Hovory nejsou odposlouchávány

Program nezahrnuje odposlouchávání či nahrávání telefonátů. Dokumentuje jen, kdo s kým hovoří v obchodních či soukromých rozhovorech, zda jde o místní či dálkový hovor. Naprostá většina lidí, jejichž telefonáty jsou takto archivovány, není podezřelá ze spáchání žádného trestného činu.

"Je to největší databáze, jaká kdy byla na světě shromážděna," uvedl jeden ze zmiňovaných zdrojů, který je s programem NSA přímo seznámen. Anonymitu si vyžádal kvůli tomu, že program je tajný.

Demokraté i republikáni amerického Kongresu vyzvali administrativu prezidenta George Bushe, aby ozřejmila aktivity NSA, o nichž list informoval.

Národní agentuře pro bezpečnost dlouho šéfoval Michael Hayden, kterého prezident Bush minulý týden navrhl na ředitele CIA.
Národní agentuře pro bezpečnost dlouho šéfoval Michael Hayden, kterého prezident Bush minulý týden navrhl na ředitele CIA. | Foto: wikimedia.org

Bush: Soukromí je chráněno

Sám Bush to, že NSA na databázi opravdu pracuje, nepotvrdil, ani nevyvrátil. Podle agentury AP však uvedl, že Američané se nemusejí obávat. Jejich soukromí je podle něj "pečlivě chráněno". "Neprobíráme se osobními životy milionů nevinných Američanů," podotkl Bush, podle něhož úřady neodposlouchávají domácí rozhovory bez povolení soudu.

"Aktivity rozvědky, které jsem schválil, jsou legální a byli o nich informováni patřiční členové Kongresu, republikáni i demokraté," řekl také americký prezident, aniž by však konkrétně zmínil tento program NSA.

Cílem programu NSA je prý získat údaje o všech hovorech, které se v rámci USA uskutečňují. NSA pak tyto údaje analyzuje a hodlá z nich mimo jiné vypozorovat určité "vzorce", které by jí pak mohly pomoci v boji s terorismem.

Podle experta je praxe nelegální

Britská zpravodajská stanice BBC citovala profesora Marylandské univerzity Michaela Greenbergera, který o údajných aktivitách NSA řekl: "Jsem si dost jistý, že pokud je to pravda, je to nelegální."

NSA na zprávy listu bezprostředně nereagovala. Tato agentura, kterou až do loňského roku řídil kandidát prezidenta Bushe na post nového ředitele Ústřední zpravodajské služby (CIA) Michael Hayden, měla na starosti i kontroverzní program bezpečnostního odposlouchávání telefonátů prosazovaného Bushovou republikánskou vládou.

Bush loni povolil NSA, aby bez povolení odposlouchávala mezinárodní telefonáty Američanů podezřelých z napojení na teroristy.

 

Právě se děje

Další zprávy