Horníci se dusili ve tmě ve výtahu. Nefungovala elektřina

Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 5. 2014 16:14
Ředitel Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě Josef Kasper k neštěstí v Turecku: Výbuch často zničí i záložní zdroje elektřiny.
Zraněný horník v Somě.
Zraněný horník v Somě. | Foto: Reuters

Istanbul – Trýznivý zvuk houkajících sanitek, lidský pláč a napjaté čekání na informace o osudu sedmi stovek mužů "tam hluboko dole pod zemí".

Tak popisuje turecký deník Cumhuriyet na své webové stránce noc po tragédii v uhelném dole u města Soma.

Obrovský výbuch uvěznil v šachtách, které spojují dlouhé chodby, 787 mužů. Nejméně 238 z nich už nikdy nesfárá, přišli o život. Počet obětí ale bude zřejmě výrazně vyšší, do některých míst se záchranáři zatím nedostali.

"V noci se snažili pomáhat dobrovolníci a také přátelé a příbuzní horníků. Mezi čtvrtou a osmou hodinou ranní ale byly záchranné práce přerušeny kvůli ohni," popisuje situaci deník.

363 lidí se podařilo zachránit, dole zůstává ještě dalších asi 120 mužů. Jejich šance na přežití jsou malé.

O příčinách katastrofy se zatím jen spekuluje. Jisté je to, že přestala fungovat elektřina. Zastavily se tedy i výtahy a důl se ponořil do naprosté tmy.

A to zrovna ve chvíli, kdy se měnily dvě směny horníků. Oběti se udusily zplodinami, protože nefungovala ani ventilace. V hloubce 450 metrů pod zemí.

"Do dolu obvykle jdou záložní zdroje elektřiny pro případ, že by hlavní zdroj vypadl. Ale když je výbuch silný, například srovnatelný s explozí domu, tak jednotlivá vedení jsou potrhaná a ztratíte proud ze všech zdrojů," řekl Aktuálně.cz ředitel Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě Josef Kasper.

Podle předběžných zpráv vybuchl transformátor. Zřejmě zkratoval některý z nechráněných kontaktů a vzňala se izolace. Požár se pak rozšířil chodbami.

Foto: Reuters

Aktuálně.cz oslovilo dalšího odborníka z Báňské záchranné služby, který si však vzhledem k citlivosti tématu nepřál být jmenován. Podle něj se transformátor možná přehřál.

"Někdy tam jsou obrovské teploty. Došlo tam patrně ke zkratu a jiskra zažehla požár. Ale samozřejmě neznám detaily." 

Turecký ministr energetiky Taner Yildiz vyloučil jako příčinu neštěstí explozi metanu.

Foto: Reuters

Turecku k explozím v dolech nedochází tak často jako v Číně, Rusku či na Ukrajině. Za posledních pětasedmdesát let zemřely při důlních neštěstích v zemi tři tisíce lidí.

Úterní katastrofa může poškodit vládu premiéra Recepa Erdogana a jeho Strany spravedlnosti a rozvoje. Kabinet totiž před dvěma týdny odmítl návrh opozice na revizi bezpečnostních opatření v dolech u Somy. Erdoganova strana ho nechtěla.

Poslanec Muzaffer Yurttaş z oblasti Manísa, kde leží Soma, v rozpravě prohlásil, že turecké doly jsou mnohem bezpečnější než jinde ve světě.

Podle deníku Hurriyet byla šachta v Somě v kruzích důlních expertů známá tím, že se tam předpisy příliš nedodržovaly. Některá zařízení vyráběl tým pracovníků svépomocí, aby to vyšlo levněji a nemusely se dovážet drahé přístroje.

Na tureckých sociálních sítích se množí výzvy k demonstracím před istanbulským sídlem společnosti Soma Komur Isletmeleri, která důl v Somě provozuje.

"Toto neštěstí v dole, provozovaném soukromou firmou, je vraždou nejvyššího stupně. Je to nejhorší vražda v historii země, související s pracovními podmínkami," prohlásil Cetin Uygur, předák odborového svazu horníků Maden-İş.

(Rozhovor s ředitelem Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě Josefem Kasperem o turecké tragédii najdete na Aktuálně.cz dnes večer).

 

Právě se děje

Další zprávy