Dav v černém oblečení nejdříve zaplnil příletovou halu, poté se mu i přes přítomnost policie podařilo dostat do míst pro odbavení pasažérů a k odletům. Zablokoval také jeden z příchodů k pasové kontrole a cestující se přes aktivisty nemohli dostat k letadlům.
Místní úřady obyvatelům vzkázaly, aby se na letiště raději nevydávali, aerolinky doporučily klientům, aby si rezervovali letenky na jiné dny.
Aktivisté se z velké části usadili na podlahu letiště. V rukou drží protivládní transparenty a plakáty, které jsou určeny pro cestující z kontinentální Číny i ze zbytku světa. "Demokracie je dobrá," píše se na jednom z nich, na dalších se omlouvají cestujícím za způsobené obtíže.
It’s beginning to look a lot like yesterday at the airport pic.twitter.com/rVVbaQlZlS
— Erin Hale (@erinhale) August 13, 2019
Večerní potyčky mezi demonstranty a policií vypukly podle CNN poté, co muže s cedulí "Jsem čínský policista předstírající demonstranta" odvážela zřejmě v bezvědomí záchranná služba z odletové haly. Policie následně vstoupila do budovy terminálu a část demonstrantů se snažila vyhnat slzným plynem. Když protivládní aktivisté začali stavět barikády z vozíků a zavazadel, policisté se stáhli ven.
Aktivisté na letišti protestují již pátý den. Od pondělí vyjadřují nesouhlas i proti násilí, jehož se policie o víkendu dopustila na demonstrantech. Část z nich má obvazy nebo pásky přes oko jako vyjádření solidarity s mladou ženou, kterou během protestů do oka zasáhl gumový projektil. Policie je z blízka střílela do davu, na některých místech v neděli použila i slzný plyn.
Americký prezident Donald Trump nazval protesty v Hongkongu "obtížnou situací" a vyjádřil naději, že dopadnou dobře "pro všechny, včetně Číny". Na tiskové konferenci v New Jersey poněkud neurčitě dodal, že doufá, že se vyvinou směrem "ke svobodě".
OSN v úterý vyzvala hongkongské úřady, aby víkendové protesty řádně prošetřily. Ze záběrů totiž podle organizace vyplývá, že bezpečnostní složky slzný plyn pálily do přeplněných a uzavřených prostor, což odporuje mezinárodním úmluvám.
Čína výzvu odmítla s tím, že je nemístným vměšováním do vnitřních záležitostí a "špatným signálem pro pachatele násilných trestných činů". "Čínská ústřední vláda plně podporuje správkyni Hongkongu Carrie Lamovou (…) a podporuje hongkongskou policii a soudní orgány, které rozhodným způsobem prosazují zákon," uvedlo v prohlášení čínské zastoupení při OSN v Ženevě.
Hongkongská správkyně Carrie Lamová, která se v posledních týdnech k největší politické krizi za desítky let příliš nevyjadřuje, v úterý prostřednictvím médií vyzvala obyvatele ke klidu a prohlásila, že násilnosti ze strany demonstrantů uvrhly Hongkong do stavu "paniky a chaosu".
"Hongkong jako otevřené, svobodné, velmi tolerantní a ekonomicky stabilní město pocítí těžké rány… Zotavení může trvat dlouho," řekla správkyně, které mnozí vyčítají, že chce posílit kontrolu Číny nad ostrovem.
K problematice čínsko-hongkongských vztahů se vyjádřil i Chris Patten, poslední správce území z doby, kdy byl Hongkong ještě pod britskou nadvládou. Podle něj by čínská intervence byla katastrofou. Hongkong se vrátil pod správu Číny v roce 1997, město má ovšem vlastní právní řád.