Hongkong žije protesty proti čínské správě, policie proti lidem nasadila slzný plyn

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 11. 8. 2019 13:19
Přes policejní zákaz pochodů se v neděli opět shromáždily tisíce lidí ve východoasijské metropoli Hongkong, který spravuje komunistická Čína. Lidé manifestují i na letišti. Protestují proti hongkongským vrcholným představitelům, podléhajícím pokynům Číny, už devátý týden. Demonstrace opakovaně končí střety s policií, v neděli stejně jako v sobotu použily pořádkové síly proti demonstrantům slzný plyn.
V Hongkongu se protestuje proti čínskému způsobu správy.
V Hongkongu se protestuje proti čínskému způsobu správy. | Foto: Reuters

Pořádkové síly se střetly se skupinou převážně mladých lidí protestujících ve čtvrti Sham Shui Po na poloostrově Kowloon. Policie podle svého vyjádření musela použít slzný plyn, protože demonstranti na její příslušníky házeli cihly a ignorovali výzvy k odchodu. Další skupina lidí s plynovými maskami na obličeji se shromáždila také u nedaleké policejní stanice.

Velký dav se podle agentury AP sešel také ve Victoria Parku v centru města, kde si demonstranti sedli pod slunečníky. Jsou mezi nimi i starší lidé a rodiny s dětmi. Protestující mají v rukou transparenty s nápisy jako "Vraťte nám Hongkong" nebo "Stáhněte špatný zákon". Tento protest úřady povolily, ostatní jsou však protizákonné.

Další skupina se vydala na pochod v přístavu. Více než tisíc demonstrantů v černém se podle agentury Reuters opět nachází i v příletové hale letiště, Policie oznámila, že v sobotu zatkla při protestech 16 osob a obvinila je z nezákonného shromažďování a držení útočné zbraně. Od zahájení protestů v červnu zadržely úřady celkem přes 600 osob.

Demonstranti chtějí odstoupení správkyně

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let. Vše přitom začalo "jen" jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny.

Obava, že tento zákon se stane nástrojem proti politicky nepohodlným lidem, ale postupně přerostla v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové.

V Hongkongu se protestuje už devátý týden, dosud policie zadržela přes 600 lidí.
V Hongkongu se protestuje už devátý týden, dosud policie zadržela přes 600 lidí. | Foto: Reuters

Správkyně zatím vyhověla prvnímu požadavku, návrh zákona o vydávání podezřelých do Číny stáhla. Mezi novými požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy