Honduraští prezidenti poprvé jednali. Pat trvá dál

Roman Gazdík
10. 7. 2009 10:27
Setkat se tváří v tvář však Zelaya i Micheletti odmítli
Manuel Zelaya (v klobouku) a Óscar Arias na tiskové konferenci v San José.
Manuel Zelaya (v klobouku) a Óscar Arias na tiskové konferenci v San José. | Foto: Reuters

San José - Oba honduraští prezidenti se poprvé sešli k vzájemným jednáním. Pokrok nicméně nepřinesla.

Svržený Manuel Zelaya a jeho nástupce Roberto Micheletti přijeli do hlavního města Kostariky San José, tváří v tvář se však nesetkali a jednali skrze prostředníka, kterým je kostarický prezident Óscar Arias.

"Prezident Arias si vyslechl mou pozici a také pozici odborů a politické reprezentace, která mě doprovázela. Požadujeme okamžitý návrat zvoleného prezidenta do funkce," prohlásil po desetihodinových jednáních před novináři Zelaya.

Podle něj nyní udělaly obě strany "první krok".

 

Micheletti však jeho návrat odmítá.

"Tématem diskuse není návrat bývalého prezidenta Zelayi do té doby, dokud se sám nevydá spravedlnosti," prohlásil bývalý předseda parlamentu, který Zelayu ve funkci nahradil po nedávném armádním puči.

Oba prezidenti už San Jose opustili a v dalším jednání budou za asistence Ariase pokračovat jejich týmy.

Běh na dlouhou trať

"Dialog dělá zázraky, ale ne okamžitě. Může to trvat déle, než si kdo dokáže představit," komentoval začátek rozhovorů Arias, který je nositelem Nobelovy ceny míru za své iniciativy ukončit občanské války ve Střední Americe v osmdesátých letech.

Prezident pučistů Roberto Micheletti.
Prezident pučistů Roberto Micheletti. | Foto: Reuters

Kostarický prezident se ve čtvrtek zdál mnohem pesimističtější než dříve, původně chtěl honduraskou krizi vyřešit ještě během tohoto víkendu. To, že se však oba rivalové nebyli schopni ani sejít, ukazuje, že má před sebou zřejmě těžší úkol, než si představoval.

Zelaya byl vojáky odstaven od moci 28. června a letadlem v časných ranních hodinách dopraven do Kostariky. Armádu v tomto kroku podporoval Nejvyšší soud i parlament.

Důvodem puče byla Zelayova snaha uspořádat právně nezávazné lidové hlasování o tom, zda reformovat ústavu, a zřejmě si tak zajistit možnost kandidovat znovu.

Puč se v zahraniční nesetkal s kladným přijetím a kritizovaly jej všechny okolní státy, Evropská unie i USA. Následně bylo Hondurasu pozastaveno členství v poměrně vlivném regionálním bloku Organizace amerických států (OAS).

 

Právě se děje

Další zprávy