Praha - Republikánského kandidáta na amerického prezidenta Johna McCaina americká média už předem odsoudila v úterních volbách k prohře. Jeho demokratický konkurent Barack Obama vede dlouhodobě jak v průzkumech na celonárodní úrovni, tak i v těch státech, které budou volby rozhodovat.
Obhájci republikánů však správně upozorňují, že průzkumy nejsou volební výsledky a že klíčové souboje se odehrávají na úrovni států a celonárodní ankety mohou být zavádějící.
Například současný prezident George Bush se do Bílého domu v roce 2000 dostal, přestože demokrat Al Gore získal celkově o půl milionu hlasů víc. Republikánovi však připadlo 271 volitelů, zatímco tehdejšímu viceprezidentovi jen 266.
Bushova ztráta před osmi lety činila pouhou polovinu procenta, zatímco dnes podle průměrů všech průzkumů, který vypočetl server Politico.com, Obama vede o 6,4 procenta.
Nicméně je stále možné, že Obamova podpora bude nakonec koncentrována pouze v některých státech. Americký většinový volební systém je přitom konstruován tak, aby vyhrál kandidát, který má podporu napříč USA.
Kde tedy musí zabodovat John McCain, aby nakonec zasedl v Bílém domě?
První cesta: obhájit to, co Bush
Existují pro něj dvě cesty. Zaprvé se může pokusit o obhajobu všech států, ve kterých byl před čtyřmi lety úspěšný Bush; zadruhé získat některé ze států, které roku 2004 volily Johna Kerryho.
Podívejme se nejdříve na první možnost. S většinou Bushových států nebude mít McCain problémy. Dlouhodobě vede v tradičních konzervativních státech na jižním středozápadě (Texas, Oklahoma, Louisiana, Arkansas), severním středozápadě (Jižní Dakota, Nebraska, Kansas), jižním středovýchodě (Kentucky, Tennessee, Mississippi, Alabama), ve Skalistých horách (Idaho, Wyoming, Utah, Arizona), ve třech státech jižního Atlantiku (Georgie, Západní Virginie, Jižní Karolína) a na Aljašce.
Ačkoliv průzkumy ukazují, že McCainovo vedení není v Georgii, Západní Virginii, a dokonce i v jeho domovské Arizoně příliš pevné, jsou to státy, které by měl bez větších problémů republikán získat.
Ne víc než Colorado
To mu však nebude zdaleka stačit, protože těchto devatenáct států má jen 157 volitelských hlasů a McCain jich potřebuje získat 270.
K "McCainovým státům" lze ještě směle připočítat Indianu z průmyslového "rezavého pásu", která byla po primárkách počítána ke státům, kde by mohli vyhrát oba kandidáti; McCain tu však má dlouhodobě větší náskok.
A připočtěme také Severní Dakotu a Montanu, kde jsou sice průzkumy rozporuplné, ovšem nikoliv natolik, aby tyto tradičně republikánské státy připadly demokratickému kandidátovi.
I s touto trojicí ale bude mít McCain jen 174 volitelů, tedy o devadesát šest méně. Bush před čtyřmi lety triumfoval navíc ještě ve Virgínii (13 volitelů), Severní Karolíně (15), Ohiu (20), Floridě (27), Iowě (7), Missouri (11), Novém Mexiku (5), Nevadě (5) a Coloradu (9). Tyto státy dávají dohromady 112 volitelů.
Na McCainův úspěch v Iowě můžeme pravděpodobně zapomenout, protože podle průměru průzkumů zde Obama dlouhodobě vede o více než patnáct procent. To limituje McCainovy zisky v Bushových státech na 279 možných volitelů (Bushových 286 minus Iowa).
Pokud tedy odečteme Iowu, vidíme, že McCain musí získat 96 volitelů ve státech, které mu nabízejí 105 volitelů a nesmí tak ztratit žádný větší stát než Colorado s devíti voliteli.
Pokud by se mu to skutečně podařilo, získá 270 volitelů a stane v Bílém domě. Ztráta jakéhokoliv většího státu či jakékoliv dvojice států však znamená automatické vítězství Baracka Obamy.
Druhá možnost: do demokratického teritoria
Druhá možnost. Jaké státy z těch, které získal před čtyřmi lety John Kerry, může letos dobýt jeho křestní jmenovec?
Republikáni se zaměřili na získání středových voličů z nižších dělnických vrstev, kteří v primárkách podpořili Hillary Clintonovou. Byly to zejména voliči ze zmíněného "rezavého pásu" - Ohio, Indiana, Michigan, Pensylvánie.
Výsledky v Michiganu (17 volitelů) byly pro McCaina však tak špatné, že tu před několika týdny přestal vést kampaň; v průzkumech zde Obama nyní vede o 13 procent a stát je pro republikána ztracený.
Ani Pensylvánie, ani New Hamsphire
Lepší to zřejmě nebude ani v Pensylvánii, kde byl zpočátku volební pat, i zde ovšem ekonomická krize velmi nahrála Obamovi, který dlouhodobě v průměru vede o téměř osm procent.
Vše o volbách v USA:
A co New Hampshire, kde byl McCain vždy oblíbený? Stát přešel roku 2004 ke Kerrymu, ale o čtyři roky dříve ho získal George Bush. Zdejší voliči mají rádi individualisty a McCain tu vyhrál primárky roku 2000 i 2008. Současná krize mu však škodí i tady: Obama vede v NH dlouhodobě o téměř jedenáct procent.
A jinde to je pro dvaasedmdesátiletého kandidáta stejně špatné. Úspěch v pobřežních státech atlantického severovýchodu (New Jersey, New York, Maine atd.), v pacifických státech (Kalifornie, Oregon, Washington) či ve Wisconsinu nebo Minnesotě lze považovat za dar "ex machina".
Obama vítěz
Jak to tedy s vyhlídkami republikánského kandidáta celkově vypadá? Velmi neslavně. Zatímco Obamovi stačí hlídat Kerryho státy (256 volitelů) a navíc získat jeden velký, dva střední či větší počet malých, na mnoha tradičních republikánských pozicích hoří předvolební boj.
A průzkumy ukazují, že uhájit tyto pozice bude těžké. Za Obamou nyní míří Colorado, Nové Mexiko, Nevada i Virgínie. Ztráta Virgínie by pravděpodobně znamenala McCainův konec, stejně jako ztráta kteréhokoli dvojice z těchto států.
Republikán přitom nemá jisté ani Missouri, Ohio a Floridu. Pokud by se mu však povedlo získat Pensylvánii, může neúspěch v jednom z těchto tří států nahradit.
McCainova cesta do Bílého domu je tedy sice možná, ale velice nepravděpodobná.