Mimořádná zpráva
Řidič najel do davu na adventním trhu v německém Magdeburgu. Informace o obětech ani zraněných nejsou k dispozici.

Mečiarovi hrozí kvůli amnestiím trestní stíhání. Slováci zjišťují, jestli nezneužil pravomoc

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 6. 2017 16:42
Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar mohl při udělování rozsáhlých amnestií zneužít pravomocí veřejného činitele. Informoval o tom zpravodajský server hnonline.sk s odvoláním na mluvčí generální prokuratury. Vše má nyní přezkoumat krajská prokuratura v Bratislavě. Sporné amnestie z devadesátých let zrušil slovenský parlament letos v dubnu.
Vladimír Mečiar.
Vladimír Mečiar. | Foto: Evropská komise

Bratislava - Bývalému slovenskému premiérovi Vladimíru Mečiarovi hrozí v souvislosti s nedávno zrušenými kontroverzními amnestiemi stíhání pro trestný čin zneužití pravomocí veřejného činitele.

Napsal to zpravodajský server hnonline.sk s odvoláním na mluvčí generální prokuratury Andreu Predajňovou.

Podle Predajňové generální prokuratura v pátek dala pokyn krajské prokuratuře v Bratislavě, aby přezkoumala, jestli nebyly naplněny znaky "skutkové podstaty trestného činu souvisejícího s podezřením ze zneužívání pravomoci veřejného činitele".

Portál hnonline v této souvislosti připomněl, že ústavní soud v uvedeném nálezu opakovaně konstatoval, že bývalý premiér jejich vydáním několikrát zneužil svoje pravomoci.

Sporné amnestie zrušil slovenský parlament letos v dubnu. Tento dlouho očekávaný krok následně potvrdil ústavní soud.

Média amnestie často spojovala se zavlečením syna bývalého slovenského prezidenta Michala Kováče do ciziny v roce 1995. Znemožňovaly totiž vyšetření únosu.

Slovenské soudy po jejich zrušení již tento případ otevřely, stejně jako kauzu zmařeného referenda o vstupu země do NATO a o přímé volbě prezidenta.

V případu únosu bylo již před lety obžalováno 13 lidí, včetně někdejšího šéfa slovenské tajné služby SIS z Mečiarovy éry Ivana Lexy.

V aféře zmařeného referenda by před soudem mohl stanout někdejší ministr vnitra Mečiarovy vlády Gustáv Krajči. Ten v roce 1997 nechal před referendem o vstupu země do NATO a o dalších otázkách vyškrtnout z hlasovacích archů otázku ohledně přímé volby prezidenta.

Mečiar, který byl od roku 1993 prvním premiérem samostatného Slovenska po rozdělení československé federace, si ale za svými amnestiemi tvrdošíjně stojí a jejich zrušení nepovažuje za platné.

"Amnestie nebyly zrušeny, amnestie jsou nadále platné. (…) Ústavní soud se mýlí. Mýlí se parlament. Mýlí se vláda," prohlásil před třemi týdny v diskusní relaci slovenské veřejnoprávní organizace RTVS.

 

Právě se děje

Další zprávy